Lëngu i patateve mund të kurojë aciditetin e stomakut, madje dhe ulçerën. Konkluzioni vjen nga një grup shkencëtarësh britanikë, të cilët kanë konfirmuar aftësitë e lëngut të patateve në kurimin e problemeve me stomakun. Sipas shkencëtarëve anglezë, patatja përmban disa substanca që sulmojnë bakteret që shkaktojnë ulçerën.

Sipas tyre, patatja përmban disa substanca që veprojnë si “dizifektant”, një lloj antibiotiku natyral që sulmon bakteret përgjegjëse për infeksionet gastrike, që shkaktojnë ulçerën. Përdorimi i kësaj metode natyrale, shërben për luftimin e baktereve dhe uljen e inflamacionit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: