Media italiane CorrieredellaSera në një investigim që i ka bërë ofensivës ushtarake ruse në Ukrainë, ka zbuluar se Vladimir Putin po e bën “luftën” me pakicat etnike të Rusisë.

“Vladimir Putin e krahason veten me Pjetrin e Madh dhe që në fillim luftën e konceptoi si betejë të Kremlinit me një rreth të vogël të bardhësh, të lidhur me ëndrrën e një perandorie të madhe sllave që do të ripushtonte rajonet e saj të lashta evropiane. Por taksa e gjakut po paguhet, pa masë, nga të rinjtë me pamje krejtësisht të ndryshme: sy në formë bajameje, mollëza të larta mongole ose çehre ulliri nga Kaukazi”, shkruan media e njohur italiane.

Në artikull nënvizohet se luftëtarët që po derdhin gjak për Rusinë në fushë-betejë vijnë kryesisht nga provincat e humbura.

Ata janë shpesh myslimanë nga Osetia e Veriut ose Dagestani ose budistë tibetianë nga Buryatia ose Republika e Tuvës, në kufijtë e Mongolisë. Ose vijnë nga ndonjë provincë e largët e Lindjes së Largët pakicë e pakëndshme.

Në emër të ëndrrës perandorake të Putinit , këta të rinj nga vendet më të largëta kanë qindra herë më shumë gjasa të vdesin në Ukrainë sesa bashkëmoshatarët e tyre nga Moska apo Shën Petersburgu.

Hulumtimet kokëforta dhe analizat e të dhënave thonë se ata ishin të parët që u hodhën në furrën e luftës në javët më të përgjakshme. Buryatët, për shembull, janë vetëm 0.3% e popullsisë, por ata përbënin 4.5% të të vdekurve në tre javët e para të luftës.

Ndërkohë, pjesa e kazakëve etnikë të kapur nga guri i mullirit të luftës është shtatë herë më e madhe se pesha e tyre në popullsinë ruse. Janë njerëz si ata dhe pakicat e tjera që e gjejnë veten të ekspozuar ndaj shumë më tepër sesa rusëve sllavë, të bardhëve dhe vendasve të qyteteve të mëdha evropiane. Deri më sot, vetëm tetë persona kanë vdekur në luftën në Moskë, në një popullsi prej njëzet milionë banorësh nga zona metropolitane.

Gjashtë herë më shumë vdekje njihen me siguri në Tuva, pavarësisht se kemi të bëjmë me një popullsi mbi 60 herë më të vogël.

Sipas Corriere, probabiliteti për të vdekur është qindra herë më i lartë, nëse dikush është ndër ata që kanë ardhur nga “ana e gabuar” e Rusisë.

Të shtyrë kundër zjarrit të armikut po aq sa këta rusë aziatikë ose kaukazianë kanë qenë deri më tani vetëm ukrainas nga territoret e pushtuara, të regjistruar me forcë përkrah ushtrisë së Moskës.

Këtu përfshihen rekrutët e marrë edhe me kërcënime e dhunë në “republikat e pavarura” të Donetskut dhe Luganskut, që më pas janë dërguar nga Putin për të vdekur nën zjarrin ukrainas të Sevastopolit, i cili vetëm pak vite më parë u hoq nga Putini nga kontrolli i Kievit

Ka një rrjet klandestin në Rusi që mban llogari të të rënëve çdo ditë, sepse edhe ky është një akt rezistence civile nën një regjim gënjeshtar.

Qeveria e Moskës ka folur për 1351 të vdekur më 25 mars dhe që atëherë asgjë më shumë, për theksojnë se kryetari i Komisionit të Mbrojtjes së Dumës, Andrei Kartapolov shkoi aq larg sa tha këtë muaj se heshtja mbretëron mbi të vdekurit në Ukrainë “sepse nuk ka më”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb