Arkeologët kanë zbuluar 13 arkivole prej druri të mbyllur plotësisht në nekropolin e shkretëtirës të Saqqara, Egjipt, që datojnë rreth 2500 vjet. I ndodhur 19 milje në jug të Kajros, kompleksi i gjerë i varrimit – i cili përmban piramidën shkallore të Djoser dhe varreT me çati të sheshtë – i shërbeu kryeqytetit antik të Memfisit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ndërsa mijëra sarkofagë janë gjetur në kompleksin e varrit, këto zbulime të reja janë të rralla për të mbetur plotësisht të paprekura gjatë mijëvjeçarëve.

Sipas Ministrisë Egjiptiane të Turizmit dhe Antikiteteve, koleksioni i arkivoleve u gjet i grumbulluar në majë të njëri-tjetrit në pjesën e poshtme të një boshti varrimi të thellë 36 metra (11 metra) në kompleksin antik të nekropolit.

Ekspertët që analizojnë sarkofagët – të cilat janë ruajtur shumë mirë – kanë arritur në përfundimin se arkivolet e varrimit kanë mbetur të mbyllura në mënyrë të përsosur që kur u varrosën fillimisht.

‘Një ndjenjë e papërshkrueshme kur dëshmon një zbulim të ri arkeologjik,’ shkroi Z. Al-Anani në Twitter, duke shtuar falënderime për kolegët e tij.

Ekspertët besojnë se Saqqara ishte aktive si një vend varrimi për rreth 3,000 vjet – dhe u përdor nga ata me pozitë të lartë shoqërore dhe shtresat e ulëta.

Shumë prej varreve të tilla janë zbuluar të jenë grabitur më parë, megjithatë veçantia e këtij zbulimi eshtë se 13 arkivolet janë plotësisht të paprekura.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb