Leo Messi do të largohet nga Barcelona. Kjo është e sigurt, por deri në zyrtarizimin e “divorcit” duhen kaluar shumë pengesa të mëdha. Palët që dikur duheshin pa kushte, tashmë janë në “luftë” dhe ndarja do të jetë shumë e vështirë. Shkak janë qëndrimet e kundërta që lidhjen me klauzolën e famshme në kontratën e “Pleshtit”.

053921576 0fcba4f9 1e69 42cb Bfc5 E376be2fc274
053921576 0fcba4f9 1e69 42cb Bfc5 E376be2fc274

Sulmuesi dhe enturazhi i tij pretendojnë se ai mund të largohet me parametra zero, ndërsa klubi katalunjas pretendon 700 milion euro. Barcelona ka marrë një ndihmë edhe nga Liga Spanjolle e Futbollit, që gjithashtu ka bërë të ditur se klauzola që i referohet Messi nuk ka vlerë.

053914780 11cf5cf3 852d 49b9 8dff B2ab6cfdc758
053914780 11cf5cf3 852d 49b9 8dff B2ab6cfdc758

Mediat spanjolle paralajmërojnë një takim mes babait-menaxher të Messi dhe presidentit Bartomeu të mërkurën, por shpresat për një marrëveshje janë afër zeros. Në pritje për të mësuar fundin e kësaj telenovele qëndron Manchester City, që është gati të bëjë një nga transferimet më të bujshme në historinë e futbollit. E përditëshmja katalunjase “Sport” ka zbuluar edhe detajet financiare të këtij operacioni.

053927391 B0bb7ce3 Cdd9 4f2a B4db A449a3fc9fa7
053927391 B0bb7ce3 Cdd9 4f2a B4db A449a3fc9fa7

Sipas gazetës, bëhet fjalë për gjysmë miliard euro. Messi do të firmosë një kontratë 5-vjeçare me 50 milion euro në sezon, ndërsa parashikohet edhe një bonus 250 milion euro. Një detaj tjetër i rëndësishëm ka të bëjë me faktin se te Manchester City, gjashtë herë fituesi i “Topit të Artë” do të luajë vetëm tre vjet, ndërsa dy të tjerë do t’I kalojë te skuadra e Neës York City, klubi tjetër në pronësi të sheikut Mansour.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb