Ministria polake e mbrojtjes ka zbuluar një objekt në hapësirën e saj ajrore i hyrë nga drejtimi i Bjellorusisë, që supozohet të jetë një balonë spiune.

Forcat e saj të mbrojtjes territoriale janë vendosur për të kërkuar objektin pasi kontakti me radar u humb mbi një qytet qendror polak, Rypin.

Kjo nuk është hera e parë që në hapësirën ajrore të Polonisë fluturojë një objekt i dyshuar si tullumbace spiune.

Në nëntor, dy burra u vranë kur një raketë ra në Poloninë lindore, rezultat i përpjekjeve të forcave ajrore ukrainase për të zmbrapsur një sulm në shkallë të gjerë nga Rusia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb