Prokuroria federale në Belgjikë kërkon të çojë në gjykatë jo më pak se 128 të dyshuar në hetimin e një organizate kriminale që importonte kokainë në një shkallë të gjerë në Evropë. Ky është hetimi më i madh i “Sky ECC” në Bruksel, i cili në tetor 2021 çoi në 114 kontrolle banesash në të cilat u arrestuan 64 persona. Një nga të dyshuarit e përmendur në dosje është një oficer policie nga zona e Jugut (Anderlecht, Sint-Gillis dhe Vorst) i cili dyshohet se ka transmetuar informacion nga bazat e të dhënave të policisë.

Në mëngjesin e hershëm të 26 tetorit 2021, më shumë se 1,100 oficerë policie u vendosën në më shumë se njëqind kontrolle banesash në të gjithë vendin. Fokusi ishte në Bruksel, ku u kryen rreth tetëdhjetë kontrolle në banesa, duke përfshirë Sint-Jans-Molenbeek dhe Sint-Joost-ten-Node. Hetuesit çmontuan gjashtë laboratorë droge atë mëngjes, ku kokaina e importuar ripaketohej për t’u shpërndarë në të gjithë kontinentin evropian. Policia ka mundur të kapë gjithashtu dhjetëra armë zjarri, 67 automjete dhe 1 milion euro cash.

Në aksion janë arrestuar 64 të dyshuar. Këta ishin kryesisht shqiptarë dhe kolumbianë, të cilët ishin pjesë e një organizate kriminale ndërkombëtare. Hetimi nisi pasi gjykata arriti të godiste rrjetin “Sky ECC”. “Qëllimi ishte të destabilizonte sa më shumë tregtinë e kokainës në Belgjikë”, tha prokurori federal menjëherë pas aksionit të policisë.

Një vit e gjysmë pas serisë së parë të kontrolleve të banesave, hetimi për bandën ka përfunduar. Zyra e prokurorit federal kërkon të çojë në gjykatë gjithsej 128 anëtarë të dyshuar të bandës. Ata dyshohen ndër të tjera për pjesëmarrje në veprimtarinë e një organizate kriminale, trafik droge, pengmarrje, trafik armësh, falsifikim, trajtim të mallrave të vjedhura dhe korrupsion pasiv. Një nga të dyshuarit është një polic nga zona e Jugut (Anderlecht, Saint-Gilles dhe Vorst). Ai ka shkelur sekretin e tij profesional dhe ka transmetuar informacion nga bazat e të dhënave të policisë. Ndërkohë, një hetim i veçantë po zhvillohet për një avokat nga Brukseli, i cili gjithashtu ishte i përfshirë.

Dosja voluminoze, e cila përmban 328 faqe, do t’i paraqitet javën e ardhshme dhomës së këshillit në Bruksel, e cila duhet të vendosë nëse 128 të dyshuarit do t’i përgjigjen gjykatës penale. Nëse bëhet fjalë për këtë, mbetet të shihet se ku do të duhet të zhvillohet ai proces.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: