Thashethemet vazhdojnë për të ardhmen e Interit dhe është gjithmonë Tuttosport ai që jep detaje të reja: ditët e fundit u shfaq gatishmëria e një fondi saudit për të pranuar kërkesat e Steven Zhang për 1.3 miliardë euro për të shitur klubin zikaltër.

Në këtë fazë blerësi i mundshëm analizon llogaritë e kompanisë që dëshiron të blejë për të kuptuar, përveç të dhënave tashmë që disponon, fizibilitetin, por mbi të gjitha komoditetin e operimit. Divizioni i duhur ka nisur javën e kaluar, një shenjë se bisedimet janë në një gjendje të avancuar edhe nëse kjo nuk është domosdoshmërisht një shenjë se shitja do të ndodhë.

Mohimet vijnë nga klubi zikaltër, duke kujtuar megjithatë se qarqet financiare dhe juridike milaneze konfirmojnë hyrjen në skenë të një bashkëbiseduesi të fortë për Suning.

Të dhënat çojnë gjithnjë e më shumë tek Investcorp (i cili ndër të tjera mbrëmë, në një mënyrë mjaft të fshehtë, nga Arabia bëri të ditur se “as nuk e konfirmon dhe as nuk e mohon lajmin”) edhe nëse do të mbetej në lojë në punën si këshilltar bërë nga Raine Group, fondi Mubadala.

Huaja e marrë nga Inter tek Oaktree do të skadojë në maj 2024, i cili, duke përfshirë interesin, do të arrijë në rreth 400 milionë euro deri në atë datë.

Steven Zhang, edhe për shkak të diskutimeve të nisura për stadiumin e ri, por edhe për shkak të një dashurie të caktuar për klubin, absolutisht nuk e hedh poshtë mundësinë e një rifinancimi të mëtejshëm, por është logjike që hyrja në fushë e një fondi që do të garantonte shumën e kërkuar është një tundim për të mos u nënvlerësuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb