Shkencëtarët nga Universiteti i Cambridge përcaktuan se fosili i quajtur “Omo I”, i cili u gjet në Etiopi në vitin 1967 dhe i cili u vlerësua të jetë rreth 200,000 vjeç, është 233,000 vjet i vjetër.

Zbulohet se fosilet më të vjetra, për të cilat thuhet se i përkasin njeriut modern (homo sapiens), janë 33 mijë vjet më të vjetra se sa diheshin deri më tani.

Shkencëtarët nga Universiteti i Cambridge përcaktuan se fosili i quajtur “Omo I”, i cili u gjet në Etiopi në vitin 1967 dhe i cili u vlerësua të jetë rreth 200,000 vjeç, është 233,000 vjet i vjetër.

Duke ekzaminuar strukturën gjeokimike të hirit vullkanik në shtresën sedimentare ku u gjet fosili, shkencëtarët përcaktuan se ky hi i përkiste një shpërthimi vullkanik që ndodhi në Etiopi rreth 233,000 vjet më parë.

Metoda Argon-Argon, e cila është metoda radiometrike e datimit e përdorur në plakjen e materialeve vullkanike që i përkasin periudhave kuaternare dhe paragjeologjike, është përdorur për të përcaktuar moshën e fosilit.

Falë kësaj metode, e cila është një nga mënyrat më të mira për të datuar një fosil në periudhat arkeologjike dhe historike, mund të ketë maksimumi 100 vjet lojë në procesin e plakjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: