Policia britanike ka zbuluar një ‘fermë’ kanabisi brenda një banese në Derby pasi oficerët e patrullës u çuan në të nga era e veçantë e drogës së klasit B. Gjykata e Derby Crown dëgjoi se si policia gjeti pesë dhoma të caktuara për të rritur bimët ilegale, si dhe fermerin që paguhej për t’u kujdesur për to.

Bëhet fjalë për një shqiptar, i identifikuar si Martin Ndoci, i cili kishte paguar për të shkuar në Britaninë e Madhe me një kamion dhe ishte përfshirë në operacionin e paligjshëm, pasi donte para për t’i dërguar në Shqipëri për të paguar kujdesin mjekësor për djalin e tij të sëmurë.

Por në vend të kësaj ai e ka gjetur veten pas hekurave. Duke e burgosur për gjashtë muaj, gjyqtari Shaun Smith KC tha: “Zoti Ndoci, ju ishit kopshtar në një fermë kanabisi në një apartament. Ishte një strukturë mjaft profesionale dhe ishte në gjendje të prodhonte shumë kanabis.
Prokuroria sugjeron se ishte ajo që është cilësuar një operacion tregtar. Unë do t’ju kisha dënuar me tetë muaj.

“Ju merrni 25% kredite për pranimin e fajësisë që e zvogëlon atë në gjashtë muaj dhe ky është dënimi që do ta shqiptoj – gjashtë muaj burgim. Ju do të kryeni gjysmën e atij dënimi për shkak të paraburgimit dhe kjo do të thotë se do të jeni jashtë sot ose shumë shpejt.”

Prokurorja Sarah Slater, tha se policia ishte në patrullim në dyqanet në Shardlow Road, Alvaston, më 13 qershor të këtij viti. Ajo tha: “Ata mund të ndjenin erën e kanabisit në një zonë tregtare dhe e ngushtuan perimetrin deri në një bllok banesash dhe më pas në një banesë të veçantë ku gjetën të pandehurin brenda.
Pesë dhoma po përdoreshin për rritjen e kanabisit dhe në total u gjetën pak më pak se 200 bimë. Ishte një rendiment i aftë për përdorim komercial dhe ishte një strukturë mjaft profesionale”.

Zonja Slater tha se rendimenti i mundshëm ishte midis 5.4 kg dhe 16.3 kg, i cili, në varësi të mënyrës se si u nda dhe u shit, mund t’i kishte sjellë fitime shefave të të pandehurit midis 34,920 dhe 116,400 £.

Ajo tha se Ndoci, 36 vjeç, u arrestua brenda dhe në intervistën e tij tha se kishte paguar për të ardhur në Britani të Madhe me një kamion. Ai tha se donte të fitonte para pasi djali i tij ishte i sëmurë në Shqipëri dhe kishte marrë para borxh për të paguar kujdesin e tij mjekësor.

36-vjeçari shqiptar tha se ai u zhvendos në banesë për t’u kujdesur për rritjen e cila tashmë kishte nisur. Ai kishte qenë në Mbretërinë e Bashkuar dy deri në tre muaj dhe ishte zhvendosur në Derby pas disa ditësh mbërritje. Ai nuk ka asnjë dënim të mëparshëm. Ndoci, pa adresë fikse, u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb