Testi “Galleri”, i cili aktualisht është i disponueshëm në SHBA, ka arritur të zbulojë më shumë se 50 lloje të ndryshme të kancerit, dhe është gjithashtu në gjendje të përcaktojë se nga vjen sëmundja, duke qenë i saktë 85%.

Në provën “Symplify”, testi ishte në gjendje të zbulonte shenja të kancerit në 323 nga 6 238 personat që kishin vizituar mjekun e tyre të përgjithshëm me simptoma të dyshuara, në Angli ose Uells.

“Nga këta 323 pacientë, 244 u diagnostikuan me kancer, duke parashikuar një saktësi prej 75%”, thanë studiuesit.

Rreth 2% e pacientëve me rezultat negativ u zbulua se kishin kancer.

Në përgjithësi, testi zbuloi saktë kancerin në 66% të rasteve.

Saktësia e testit varej gjithashtu nga stadi i kancerit, duke filluar nga 24% për tumoret e fazës shumë të hershme (faza I) deri në 95% për sëmundjen e avancuar (faza IV).

Diagnozat më të zakonshme të kancerit ishin të zorrëve (37%), mushkërive (22%), mitrës (8%), ezofago-gastrik (6%) dhe vezoreve (4%).

Kapja e hershme e kancerit është jetike që njerëzit të marrin trajtim të menjëhershëm dhe potencialisht të shpëtojnë mijëra jetë në BM çdo vit.

Testi “Galleri” funksionon duke kërkuar ndryshime kimike në fragmente të kodit gjenetik, ADN pa qeliza (cfDNA), që rrjedhin nga tumoret në qarkullimin e gjakut.

Disa tumore të kancerit dihet se derdhin ADN-në në gjak, shumë kohë përpara se një person të fillojë të përjetojë simptoma.

Testi nuk zbulon të gjitha kanceret dhe nuk zëvendëson programet e shqyrtimit të NHS-së, si ato për kancerin e gjirit, qafës së mitrës dhe zorrëve.

Në SHBA, është rekomanduar për njerëzit me rrezik më të lartë të kancerit, duke përfshirë personat mbi të 50 vjeç.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: