Ka shumë që Dubai mund t’i ofrojë një vizitori: Atraksionet kryesore, plazhet më të mira, hotele të shkëlqyera dhe shumë programe për familjet me fëmijë, gjithashtu ka edhe shumë përvoja fantastike të ngrënies!

Me më shumë se 200 kombësi që jetojne ne kete qytet, Dubai është “Melting Pot” (Miks kulturash dhe shijesh te shkrira ne menyre harmonike) gjatë gjithë vitit. Një nga mënyrat më të mira për të zbuluar një destinacion është përmes ushqimit të tij me një sërë restorantesh të shijshme, së bashku me konceptet e “Street Food” (ushqim që gatuhet dhe shitet në vende publike) dhe një skenë mbresëlënëse të kuzhinës në shtëpi. Ka shumë për të zbuluar rreth gatimeve dhe kuzhinave te ndryshme në Dubai.
Nga delikatesat e shkëlqyera deri te perlat krijuese të kuzhinës, të gjithë mund të gjejnë të preferuarat e tyre në Dubai. Po ndajme me ju një liste me zgjedhjet tona më të mira.

KUZHINA E EMIRATEVE
Kuzhina e Emirateve është po aq e larmishme dhe kozmopolite sa vetë qyteti duke marrë ndikim dhe shije nga i gjithë rajoni, si dhe stili i jetës së lashtë Beduin. Shijoni kuzhinen vendase në një nga këto xhevahire të Emirateve:

Arabian Tea House (Shtëpia e Çajit Arabik)

1
1

Zbuloni Arabian Tea House, një restorant ne vete në Lagjen historike Al Fahidi dhe provoni shijen e kuzhinës tradicionale të Emirateve për mëngjes, drekë ose darkë.

Al Fanar
Me një ambient te Dubait në vitet 1960, Al Fanar Restaurant & Cafe ofron një shije të kuzhinës autentike të Emirateve me një menu të larmishme qe i përshtatet kohes, duke shfaqur klasikët vendas si Maleh Nashef (peshk i kripur në salcën e domates) dhe Luqaimat (korosant vendas).

2
2

Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding (SMCCU)
E vendosur në Lagjen Historike Al Fahidi, Qendra për Mirëkuptim Kulturor Sheikh Mohammed (SMCCU) është një vend i mrekullueshëm për të provuar shumëllojshmërinë e plotë të kuzhinës autentike të Emirateve, për mëngjes, drekë ose darkë, ndërsa mësoni për kulturën e Emirateve nga mikpritësit vendas, përmes sesioneve te ndërgjegjësimit dhe shetitjeve në këmbë.

3
3

——————————-
STREET FOOD AED20 (AED monedha vendase)
Ndërsa Dubai mund të jetë i njohur për vendet e tij luksoze të ngrënies dhe përvojat e degustimit , qyteti ka shumë gurë të çmuar të fshehur që nuk dueht t’i humbisni. Këtu është një udhëzues për të ngrënë në Dubai me një buxhet me ekonomik.

Sanduiç Falafel – AED 12
Falafel është një koncept i rritur në vend që ka evoluar në një markë globale me poste në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe, si dhe në ASK. Duke ofruar ushqim të freskët dhe të shijshëm arab me një pamje moderne të përbërësve tradicionalë, pse të mos provoni sanduiçin me falafel me humus, turshi, nenexhik të freskët, domate, lëvore limoni dhe tahini të mbështjellë me pita të freskëta ose bukë saj për vetëm 12 AED.

Samosa Chaat nga Chaat Bazaar – AED10
Të shijuarit që duan ushqimin autentik të rrugës indiane do të llastohet për të zgjedhur në Chaat Bazaar, një restorant i gjallë vegjetarian që shërben ushqime dhe ëmbëlsira të këndshme. Provoni samosa chaat tradicionale dhe të shijshme, të mbushura me shije dhe erëza me çmim vetëm 10 AED.

VENDET MË PANORAMIKE PER TË NGRENE
Nga pamjet panoramike të horizontit deri te pamjet gjithëpërfshirëse të plazhit, adhuruesit e kuzhinës që vizitojnë Dubain mund të presin me padurim per te shijuar ushqimin ne vende qe ofrojne panorame te vecante.

BBQ Donut

Për një përvojë unike të ngrënies në ujë, pse të mos provoni të bëni barbekju në një donut të fryrë përgjatë përroit? Provoni aftësitë tuaja të kuzhinës në skarën e projektuar posaçërisht të BBQ Donut ndërsa shijoni mjedisin spektakolar dhe horizontin e qytetit.

4
4

Fish Taverna
E vendosur në brigjet paqësore të Le Méridien Mina Seyahi, menuja e Fish Taverna feston kuzhinën autentike dhe shtëpiake turke dhe greke me një menu të larmishme të përbërë nga ushqime deti të freskëta dhe pjata të njohura të Egjeut, si Moussaka dhe mezet tradicionale, ideale për t’u ndarë me familjen dhe miqtë.

ZBULONI DISA NGA RESTORANTET E DUBAIT
Pavilion at The Beach
Vendosur në një nga destinacionet kryesore të jetesës në Dubai, Pavilion at The Beach premton 365 ditë ngrënie me pamje të jashtëzakonshme. Nje konstruksion tërësisht prej xhami me temperature të kontrolluar, duke siguruar një eksperiencë të këndshme pavarësisht se në cilën orë të ditës vizitoni. Këtu ka gjashtë restorante të shijshme, duke përfshirë të preferuarat vendase si Akiba Dori dhe Claw BBQ.

5
5

AVATARA
AVATARA përkufizohet si rimishërimi i ushqimit shpirtëror indian. Shefi i kuzhinës Rahul Rana ka rikrijuar pjatat e fëmijërisë së tij për të krijuar një menu me 10 pjata të pasura me nostalgji, dhe çdo pjatë vjen me një shpjegim të përbërësve dhe origjinës së saj. Restoranti paraqet një përvojë intime për vetëm 24 darkues në natë, kështu që ia vlen të rezervoni përpara.

6
6

16 restorante fantastike të Dubait jane perfshire në listën e restoranteve më të mira të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut. Ja një vështrim në 3 të parët në listë, të gjitha ia vlen t’i vizitoni.
•3Fils
•Zuma
•Trensind Studio

7 (2)
7 (2)

Dubai, një nga destinacionet më të larmishme të gastronomisë në botë, është perzgjedhur nga MICHELIN Guide për të qenë nje nga 35 destinacionet e kuzhinës në të gjithë Amerikën e Veriut, Amerikën e Jugut, Azinë, Paqësorin dhe Evropën. Lancimi i MICHELIN Guide Dubai kete vit do të jetë një katalizator për të pozicionuar Dubain si destinacionin e preferuar për degustatoret dhe shijuesit e gastronomisë që kërkojnë përvoja autentike të kuzhinës për të gjitha shijet dhe buxhetet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: