Zelanda e Re hoqi shumicën e kufizimeve të saj të mbetura për COVID-19 të hënën pasi qeveria sinjalizoi një kthim në normalitet për herë të parë që nga fillimi i pandemisë.

Njerëzit nuk do t’u kërkohet më të mbajnë maska ​​në supermarkete, dyqane, autobusë apo aeroplanë. Mandatet e fundit të vaksinave të mbetura – për punonjësit e kujdesit shëndetësor – do të përfundojnë. Dhe turistët nuk do të kenë më nevojë të vaksinohen për të vizituar vendin.

Qeveria njoftoi se po hiqte krejtësisht të ashtuquajturën kornizë të semaforit COVID dhe do të linte në fuqi vetëm dy kufizime kryesore, që ata që rezultojnë pozitivë për virusin të izolohen për shtatë ditë dhe që njerëzit të mbajnë maska ​​kur vizitojnë objektet e kujdesit shëndetësor si spitalet dhe shtëpitë e të moshuarve.

Ndryshimet vijnë pasi një shpërthim i variantit Omicron zbehet dhe dimri i Hemisferës Jugore përfundon. Numri i rasteve në Zelandën e Re është në pikën më të ulët që nga shkurti.

“Ndryshimet që kemi bërë sot janë të rëndësishme. Ata shënojnë një moment historik në përgjigjen tonë”, tha kryeministrja Jacinda Ardern. “Kjo është një kohë kur më në fund në vend që të ndjejmë se COVID dikton se çfarë ndodh me ne, jetët tona dhe të ardhmen tonë ne e marrim përsëri kontrollin.”

Ajo tha se ndryshimet do të ndihmojnë në nxitjen e aktivitetit të biznesit, i cili është jetik për rimëkëmbjen ekonomike të vendit.

“Kjo do të jetë vera e parë në tre vjet kur nuk do të ketë pyetje: Po sikur?” tha Ardern.

Fundi i kufizimeve të qeverisë nuk do të ndalojë vendet e punës ose dyqanet individuale të vendosin rregullat e tyre, megjithëse shumica e njerëzve presin që përdorimi i maskave të bjerë sa më shpejt që kufizimet e qeverisë të përfundojnë pak para mesnatës së të hënës.

Lëvizjet u mirëpritën nga drejtuesit e biznesit.

Shefi Ekzekutiv i BusinessNZ, Kirk Hope tha se ishte inkurajuese të shihje qeverinë duke u besuar sërish bizneseve individuale.

“Nuk ka dy site të njëjta dhe secili biznes mund të vendosë se çfarë funksionon për mjedisin e tij kur bëhet fjalë për minimizimin e përhapjes së COVID-19,” tha ai.

Zelanda e Re gëzoi suksesin fillestar në luftimin e pandemisë, duke arritur të eliminojë virusin tërësisht pas mbylljes së kufijve të saj dhe rasteve të gjurmimit me kujdes të kontaktit. Por qasja e tij ndryshoi pasi variantet më të transmetueshme u treguan të pamundura për t’u shlyer.

Deri në fund të marsit, vendi me 5 milionë banorë kishte raportuar vetëm 65 vdekje nga virusi. Që kur u shfaq një valë omicron, ky numër është rritur në gati 2,000. Por kjo mbetet ende e ulët kur krahasohet me normat e vdekjeve në shumë vende të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb