Autoritetet e Zelandës së Re njoftuan se vendi do të bëhet më i sigurt pasi qytetarët dorëzuan më shumë se 50.000 armë.

Policia në Zelandën e Re filloi procesin e shkatërrimit të armeve të premten, i cili pritet të përfundojë deri në mesnatë, kur në fuqi hyn ligji që ndalon posedimin e pushkëve dhe pushkëve gjysmë-automatike.

Procesi i dorëzimit të armëve përfundoi në mesnatën e së premtes dhe vlerësohet se 33.000 qytetarë dorëzuan mbi 51.000 armë.

Ndalesa e armëmbajtjes pasoi pas sulmit terrorist në dy xhamitë në Christchurch më 15 mars të këtij viti, kur u vranë 51 njerëz.

Deri më tani, mbi 50.000 armë janë shkatërruar në gjithë vendin por disa zotërues të armëve kundërshtojnë vendimin.

Autoritetet e Zelandës së Re njoftuan më 21 mars se do të ndalonin posedimin e pushkëve dhe pushkëve gjysmë-automatike të tipit ushtarak si përgjigje ndaj sulmit në Christchurch.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb