Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 10 ushtarë rusë janë identifikuar si të dyshuar në “krimet e kryera kundër popullit në Bucha”.

Në fjalimin e tij të natës të postuar në mediat sociale, Zelensky tha se hetimi për krimet e kryera nga ushtria ruse është duke u zhvilluar dhe se “dhjetë ushtarakët e parë rusë nga brigada e 64-të e pushkëve të motorizuara të Forcave Tokësore Ruse që kryen krime kundër popullit tonë në Bucha, rajoni i Kievit, mori statusin e të dyshuarit.

Zelensky tha se mbiemrat e të dyshuarve janë të njohur dhe “është vërtetuar se çfarë kanë bërë”.

“Ne i dimë të gjitha detajet rreth tyre dhe veprimeve të tyre. Dhe ne do t’i gjejmë të gjithë. Ashtu siç do të gjejmë të gjithë banditët e tjerë rusë që vranë dhe torturuan ukrainasit. Kush e mundoi popullin tonë. Kush shkatërroi shtëpitë dhe infrastrukturën civile në Ukrainë”, tha Zelensky, duke shtuar se asnjëri prej tyre nuk do të shmangë përgjegjësinë.

Në fillim të prillit,  imazhet dolën  nga Bucha që tregonin trupa të shtrirë përgjatë rrugëve dhe rrëfime për mizoritë ruse u shfaqën ndërsa forcat e saj u tërhoqën nga zonat afër Kievit.

Zelensky e quajti atë “gjenocid” dhe mizoritë e supozuara në Bucha kanë shkaktuar zemërim ndërkombëtar, me liderët perëndimorë që bëjnë thirrje për hetime për krimet e luftës dhe sanksione të reja ndaj Rusisë. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë  mohoi  përgjegjësinë dhe tha se “asnjë banor i vetëm vendas nuk ka vuajtur nga ndonjë veprim i dhunshëm” në Bucha.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb