Presidenti ukrainas Zelensky dha gjithashtu një përditësim mbi situatën që po shpaloset në Mariupol, duke thënë se ka ende 100,000 njerëz në qytet që jetojnë në kushte “çnjerëzore”.

Deri më sot, ka rreth 100,000 njerëz në qytet . Në kushte çnjerëzore. Në një bllokadë totale . Pa ushqim, ujë, ilaçe. Nën granatimet e vazhdueshme, nën bombardimet e vazhdueshme.”

Presidenti shtoi se zyrtarët po vazhdojnë të përpiqen të organizojnë korridore humanitare për banorët e Mariupolit.

Mjerisht, pothuajse të gjitha përpjekjet tona sabotohen nga pushtuesit rusë, nga granatimet ose terrori i qëllimshëm.

Sot, një nga autokolonat humanitare u sekuestrua nga banorët në një rrugë të rregulluar pranë Mangushit.

Punonjës të Shërbimit të Urgjencës Shtetërore dhe drejtues të autobusëve janë kapur rob. Ne po bëjmë gjithçka për të liruar njerëzit tanë dhe për të zhbllokuar lëvizjen e ngarkesave humanitare.”

Pavarësisht vështirësive, Zelensky tha se 7,026 njerëz ishin në gjendje të shpëtoheshin nga Mariupol.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb