Presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi Britaninë e Madhe për paketën e ndihmës ushtarake.

“Tanket, APC-të dhe artileria janë pikërisht ajo që Ukraina ka nevojë për të rivendosur integritetin e saj territorial”, postoi Zelensky në Twitter .

Ai falënderoi kryeministrin britanik Rishi Sunak, sekretarin britanik të shtetit për mbrojtjen Ben Wallace dhe popullin britanik për kontributin e tyre të fuqishëm në fitoren e përbashkët mbi tiraninë.

Siç raportohet, Mbretëria e Bashkuar njoftoi paketën më të rëndësishme të ndihmës ushtarake për Ukrainën. Paketa e re do të përfshijë tanke Challenger 2, tetë armë AS90 (dy bateri të tjera në gjendje të ndryshme gatishmërie), 100 automjete të blinduara dhe të mbrojtura (përfshirë transportuesit e personelit Bulldog), një paketë mbështetëse manovrash me vlerë. 28 milionë £, dhjetëra sisteme të tjera ajrore pa ekuipazh me vlerë 20 milionë £ për të mbështetur artilerinë ukrainase, 100,000 fishekë artilerie, qindra raketa më të sofistikuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb