Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se “në total pothuajse 35,000 njerëz u shpëtuan” përmes korridoreve humanitare të krijuara të mërkurën.

“ Ne ishim në gjendje të organizonim tre korridore humanitare: nga qyteti i Sumy, nga qyteti i Kievit dhe rajoni i Kievit, dhe nga Enerhodar”, tha ai, duke shtuar se përpjekjet do të vazhdojnë të enjten.

Zelensky tha se autoritetet ukrainase po përgatisnin gjashtë korridore humanitare për të larguar njerëzit nga zonat e sulmuara nga forcat ruse.

“Ne po lutemi që të mund të evakuojmë njerëzit nga Mariupol, nga Izium, nga Volnovakha, etj për t’i evakuuar në vendet e sigurta të Ukrainës së lirë. Dhe jam i sigurt se çdo ukrainas që i njeh këta njerëz kanë nevojë për ndihmë, do të sigurohet që këta njerëz të ndihen të kujdesshëm”, tha Zelensky.

Ndërsa disa rrugë ishin të suksesshme në evakuimin e njerëzve drejt sigurisë, të tjerat duhej të braktiseshin.

Këshilli i qytetit të Bucha tha se 50 autobusë ishin bllokuar nga ushtria ruse në Stoyanka aty pranë.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb