Luftimet e ashpra vazhdojnë në Severodonetsk dhe rajonin e Kharkiv, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një fjalimi video të martën.

Në Severodonetsk “humbjet, për fat të keq, janë të dhimbshme,” tha Zelensky, “Por ne duhet të mbajmë”. Ai vazhdoi duke thënë se është jetike për ushtrinë ukrainase të qëndrojë në Donbas.

“Sa më shumë humbje të pësojë armiku atje, aq më pak forcë do të ketë për të vazhduar agresionin. Prandaj, drejtimi i Donbasit është kyç për të përcaktuar se kush do të dominojë në javët e ardhshme”, tha Zelensky.

Presidenti i Ukrainës foli gjithashtu për “humbjet e dhimbshme” që kanë ndodhur në rajonin e Kharkiv, ku ushtria ruse po përpiqet të forcojë pozicionin e saj.

“Lufta për këtë drejtim vazhdon dhe ne ende duhet të luftojmë fort për të luftuar për sigurinë e plotë për Kharkiv dhe rajonin”, tha Zelensky.

Beteja të ashpra po ndodhin në Izium, në jug të Kharkiv, sipas zyrtarit lokal Maksym Strelnyk.

Strelnyk, deputeti i këshillit të qytetit të Izium, tha se forcat ruse po përpiqen të lëvizin në drejtim të Sloviansk dhe Barvinkove.

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë mundur të çlirojnë disa vendbanime në periferi të Izium me kundërsulme. Strelnyk vlerëson se 15,000 civilë mbeten në Izium dhe qytetit i mungon energjia elektrike, uji, gazi, komunikimet celulare dhe interneti. Sipas zyrtarit, rreth 80% e infrastrukturës është shkatërruar në Izium.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb