Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi të enjten Holandës të bojkotojë eksportet ruse të energjisë, në fjalimin e tij të fundit në një parlament kombëtar.

“Jini të gatshëm të ndaloni energjinë (eksportet) nga Rusia… në mënyrë që të mos kontribuoni me miliarda në luftë,” tha ai në një fjalim video drejtuar ligjvënësve holandezë.

Rusia mbeti gjithashtu furnizuesi më i madh i gazit natyror në BE.

Por Brukseli donte të shkurtonte importet e gazit rus me dy të tretat këtë vit, në ankth për të izoluar Moskën dhe për të privuar Rusinë që nga pushtimi i saj në Ukrainë pak më shumë se një muaj më parë.

Që nga pushtimi, thirrjet edhe në Holandë janë bërë më të zhurmshme për të rritur prodhimin nga fusha e Groningenit, e cila aktualisht furnizon rreth katër përqind të gazit të kontinentit.

Në fjalimin e tij, Zelensky i kërkoi gjithashtu kryeministrit holandez Mark Rutte që të mbështesë ofertën e Ukrainës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Anëtarësimi ynë në BE varet nga ju,” tha Zelensky.

“Dhe ju e dini këtë, Mark Rutte”, tha ai, duke iu drejtuar personalisht kryeministrit holandez.

Holanda ka hezituar të pranojë Kievin, me kabinetin holandez duke thënë se ishte një “proces kompleks dhe i ndërlikuar”.

Zelensky gjithashtu e krahasoi qytetin port jugor të rrethuar të Mariupolit me atë të Roterdamit, i bombarduar nga nazistët në maj 1940 gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Shumë qytete evropiane janë tani nën hijen e Roterdamit,” tha Zelensky, i cili mori duartrokitje të vazhdueshme nga parlamentarët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb