Presidenti i Ukrainës ka njoftuar kufizime në aktivitetet të 11 partive politike në vend, duke përfshirë disa të personazhe të politikës për lidhje me shtetin rus.

Në një videomesazh gjatë natës, presidenti Volodymyr Zelensky renditi disa emra, duke përfshirë Platformën e Opozitës ‘Për Jetën’, një nga partitë më të mëdha pro-ruse me përfaqësues në parlamentin e Ukrainës.

Partitë e tjera të kufizuara përfshijnë Bllokun e Opozitës, Partinë e Sheriatit, Jonën, Opozitën e Majtë, Bashkimin e Forcave të Majtë, Shtetin, Partinë Socialiste Progresive të Ukrainës, Partinë Socialiste Ukraina, Socialistët dhe Bllokun Vladimir Saldo, raporton BBC.

Ministria e Drejtësisë e Ukrainës do të veprojë menjëherë për të zbatuar ndalimin, për të cilin Zelensky tha se do të zgjasë për aq kohë sa ligji ushtarak të mbetet në fuqi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb