Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mbajtur një fjalim në Bundestagun gjerman.

Zelensky ka vënë theksin te ndihma që liderët perëndimorë duhet të ndërmarrin për t’i mbrojtur ata ndaj agresionit rus.

Ai i kërkon Gjermanisë të marrë “rolin udhëheqës që meriton” dhe i bën thirrje kancelarit Olaf Scholz të shembet një “mur” kundër lirisë që po ngrihet nga Rusia në Evropë.

Zelensky kritikon gjithashtu mungesën e veprimeve të ndërmarra nga vendet e BE-së përpara pushtimit, duke u thënë deputetëve se sanksionet erdhën shumë vonë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb