Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidenti amerikan Joe Biden kanë diskutuar për sanksionet shtesë kundër Rusisë, situatën në front, eksportin e produkteve bujqësore dhe masat e përbashkëta ndërkombëtare.

“Kam folur me presidentin e SHBA Joe Biden. Ne diskutuam sanksionet shtesë, situatën në fushën e betejës dhe rëndësinë e ruajtjes së eksportit të produkteve bujqësore nga deti. Ne koordinuam përpjekjet përpara ngjarjeve të përbashkëta ndërkombëtare,” tha Zelensky.

Ai tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të japë një përgjigje të përbashkët vendimtare ndaj përpjekjeve të pacipë të Rusisë për të aneksuar territoret ukrainase.

Zelensky falënderoi gjithashtu Presidentin Biden dhe të gjithë njerëzit e Shteteve të Bashkuara për sigurinë e vazhdueshme dhe ndihmën financiare për Ukrainën.

“Kam qenë i kënaqur kur dëgjova fjalët e Presidentit Biden se ushtria jonë frymëzon të gjithë botën, populli ynë frymëzon të gjithë botën. Dhe kjo është e vërtetë: fitorja jonë në këtë luftë do të tregojë se sa mund t’i japë Ukraina fuqisë globale të lirisë, forca globale e demokracisë”, tha Zelensky.

Më 4 tetor, qeveria amerikane njoftoi ndarjen e 625 milionë dollarëve shtesë në ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb