Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken janë nderuar me titullin e nderit Njeriu i Vitit nga revista e përjavshme polake e lajmeve Wprost.

Në ceremoni u theksua se Zelensky e kishte marrë çmimin për luftën, qëndrueshmërinë, shpresën dhe fitoren që Ukraina meriton.

“Për luftën në emër të botës së qytetëruar për një Evropë të lirë. Për besimin e madh kur të tjerët nuk kishin asnjë. Për vendosmërinë kur parashikonin humbjen. Për shpresën kur dyshonin. Dhe mbi të gjitha, për fitoren e Ukrainës, e cila thjesht duhet të vijë ”, thuhet në fjalët lavdëruese.

Oleh Kuts, Ministër-Këshilltar në Ambasadën e Ukrainës në Poloni, mori çmimin në emër të Zelensky.

Blinken, nga ana tjetër, iu dha titulli për faktin se në kohën e provës, diplomacia amerikane nuk iu nënshtrua asnjë tundimi për të ruajtur status quo-në aktuale në marrëdhëniet me agresorin.

Çmimi Njeriu i Vitit i Wprost iu dha gjithashtu Zëvendës Kryeministrit, Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare të Polonisë, Mariusz Blaszczak, për përpjekjet e tij në forcimin e aftësive mbrojtëse të vendit, duke rezultuar në promovimin e ushtrisë polake në njëzet më të mirat e prestigjiozes globale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb