Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të mërkurën se ai ishte “mirënjohës” për një paketë të re të armëve amerikane për Kievin, pasi foli me presidentin amerikan Joe Biden.

“Shtetet e Bashkuara njoftuan forcimin e ri të mbrojtjes sonë, një paketë të re mbështetjeje prej 1 miliard dollarësh,” tha Zelensky në një fjalim të mbrëmjes. “Unë jam mirënjohës për këtë mbështetje, është veçanërisht e rëndësishme për mbrojtjen tonë në (rajonin lindor të) Donbas.”

Biden njoftoi një paketë armësh për Ukrainën me vlerë 1 miliard dollarë më herët të mërkurën, duke përfshirë më shumë artileri, sisteme mbrojtëse kundër anijeve bregdetare, municione dhe sisteme të avancuara raketash.

Zelensky tha se diskutoi gjithashtu me presidentin amerikan për “situatën taktike në fushën e betejës dhe se si të përshpejtojmë fitoren tonë”.

Kievi ka kërkuar më shumë armë perëndimore për ta ndihmuar atë të kundërshtojë pushtimin rus, me ushtrinë e tij të pushkatuar nga forcat e Moskës.

“Çdo ditë luftoj që Ukraina të marrë armët dhe pajisjet e nevojshme”, tha Zelensky.

“Por guximi, mençuria dhe aftësitë taktike nuk mund të importohen. Dhe heronjtë tanë i kanë ato.”

Zelensky tha se ai gjithashtu zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson.

Udhëheqësi i Mbretërisë së Bashkuar tha në Twitter se Londra mbështet Kievin “deri në fitoren e saj përfundimtare”.

“Samiti i G7 dhe i NATO-s më vonë këtë muaj do të jetë një mundësi për të demonstruar unitetin dhe vendosmërinë e Perëndimit për të mbështetur Ukrainën në planin afatgjatë”, tha Johnson.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb