Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky e konsideron NATO-n si garancinë më të mirë të sigurisë për Ukrainën dhe popullin e saj.

“Sa i përket NATO-s, natyrisht, ne e kuptojmë se garantimi i sigurisë është një nga prioritetet tona. Për shembull, nëse flasim për Formulën tonë të Paqes, është një nga dhjetë prioritetet. Ne e kuptojmë që nuk jemi ende në NATO. Dhe, për fat të keq, edhe Rusia e kupton këtë dhe lufton me të që rruga jonë drejt NATO-s të mos jetë e shkurtër. Por unë jam i vetëdijshëm se ne jemi në këtë rrugë. NATO është garancia më e mirë e sigurisë për Ukrainën, shoqërinë tonë dhe të ardhmen tonë. Fëmijët. Por, megjithatë, ndërsa jemi në këtë rrugë, ne ofruam garanci sigurie për shtetin tonë. Ne besojmë se bota e qytetëruar do të mbështesë propozimet tona”, tha Presidenti i Ukrainës duke iu drejtuar Forumit Ekonomik Botëror në Davos përmes një lidhjeje video. .

Ai shtoi gjithashtu se detyra politike e Ukrainës është që “njerëz të njohur, figura të ndryshme politike, të cilët janë aktualë sot ose që dikur ishin relevantë, të njohin gabimin e madh të Putinit dhe të pranojnë se ky është agresioni i Rusisë, të njohin këto momente të rëndësishme dhe gjithashtu të ushtrojnë presion mbi Rusinë politikisht për t’i dhënë fund këtij agresioni të përgjakshëm”.

Presidenti Zelensky sugjeroi që NATO duhet të inicojë një mekanizëm për përshpejtimin e integrimit të Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb