Ukraina është vetëm fusha e parë e betejës në të cilën ka hyrë Rusia, por pikërisht këtu Rusia duhet të mposhtet dhe të zbatohet formula e paqes ukrainase.

“Ukraina është vetëm fusha e parë e betejës në të cilën ka hyrë ky shtet. Dhe është në Ukrainë që është e nevojshme ta mposhtim atë. Ne duhet të zbatojmë formulën tonë të paqes. E kam paraqitur në fjalimin tim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Duhet të zbatohet plotësisht. Artikujt e formulës sonë të paqes neutralizojnë gjithçka që Rusia bën për të luftuar”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të samitit të Komunitetit Politik Evropian në Pragë.

Sipas Zelensky, është e nevojshme të ndëshkohet agresori, të rriten sanksionet kundër Rusisë, të ndalohet çdo bashkëpunim me Rusinë dhe kompanitë e saj. Rusia duhet të përjashtohet nga të gjitha organizatat ndërkombëtare ose anëtarësimi i saj, aftësia e saj për të shtrembëruar aktivitetet e institucioneve ndërkombëtare, kryesisht të OKB-së, duhet të paktën të pezullohet.

“Kombet e Bashkuara thjesht janë të detyruar të durojnë një shtet që gënjen, tallet dhe vë veton kur dëshiron të bllokojë aftësinë reale të OKB-së për të rivendosur paqen”, theksoi Presidenti i Ukrainës.

Zelensky theksoi se duhet të krijohet një gjykatë speciale për krimin e agresionit nga Rusia kundër Ukrainës dhe një mekanizëm ndërkombëtar kompensimi për të ndëshkuar agresorin.

“E dyta është ndihma për Ukrainën. Duke na ndihmuar, secili prej shteteve tuaja po ndihmon vetveten. Shikoni fushën e betejës në Ukrainë tani, është një luftë kaq intensive saqë shumica absolute e shteteve thjesht nuk do të ishin në gjendje ta bënin atë. Dhe kjo është arsyeja pse kjo luftë duhet të fitohet tani në Ukrainë. Kështu që flota ruse nuk mund të bllokojë portet e tjera në Detin e Zi, Mesdhe apo ndonjë det tjetër. Në mënyrë që tanket ruse të mos përparojnë në Varshavë ose përsëri në Pragë. Që artileria ruse të mos qëllojë në shtetet baltike. Që raketat ruse të mos godasin territorin e Finlandës apo ndonjë shteti tjetër. Një kërcënim i tillë ekziston. Ne e zvogëlojmë një kërcënim të tillë çdo ditë kur shkatërrojmë pushtuesit në Ukrainë”, tha ai.

Zelensky gjithashtu vuri në dukje nevojën për të rivendosur sigurinë dhe integritetin territorial të Ukrainës. “Ne e bëjmë atë. Ne e bëjmë atë së bashku me ju. Me ndihmën tuaj”, shtoi Presidenti.

Që nga 24 shkurti, agresioni ushtarak rus në shkallë të plotë ka vazhduar në Ukrainë. Trupat ukrainase po i rezistojnë ashpër pushtuesve rusë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb