Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka thënë se Ukraina do të nisë një fushatë ndërkombëtare për të parandaluar që atletët rusë të lejohen të konkurrojnë në Lojërat Olimpike të Parisit 2024.

“Sot do të fillojmë një maratonë për lojë të ndershme që synon pastrimin e menaxhimit të strukturave olimpike ndërkombëtare nga hipokrizia si dhe parandalimin e çdo përpjekjeje për të tërhequr përfaqësuesit e shtetit terrorist në sportin botëror,” tha Zelenskyy në një fjalim video.

“Është e qartë se çdo flamur neutral i atletëve rusë do të njolloset me gjak. Parimet olimpike dhe lufta janë thelbësisht të kundërta me njëra-tjetrën.”

IOC është e etur të përfshijë atletët rusë dhe bjellorusë si neutralë në Lojërat Olimpike Paris 2024.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha sot se çdo përpjekje për të shtrydhur Moskën nga sporti ndërkombëtar ishte “e dënuar të dështojë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb