Ukraina po zhvillon bisedime me Turqinë dhe Kombet e Bashkuara për të siguruar garanci për eksportet e grurit nga portet ukrainase, tha të hënën presidenti Volodymyr Zelensky.

“Bisedimet në fakt po vazhdojnë tani me Turqinë dhe OKB- në (dhe) përfaqësuesit tanë që janë përgjegjës për sigurinë e grurit” tha Zelensky në një konferencë shtypi së bashku me kryeministren suedeze Magdalena Andersson.

“Kjo është një gjë shumë e rëndësishme që dikush të garantojë sigurinë e anijeve për këtë apo atë vend – përveç Rusisë , së cilës ne nuk i besojmë. Prandaj na duhet siguria për ato anije që do të vijnë këtu për të ngarkuar mallra ushqimore.” Zelensky tha se Ukraina po punonte “drejtpërdrejt” me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB -së Antonio Guterres për këtë çështje organizata “po luante një rol udhëheqës, jo si moderator”.

Raportet e lajmeve kanë sugjeruar javët e fundit se bisedime të tilla do të zhvillohen së shpejti në Turqi. Ukraina , një nga eksportuesit kryesorë në botë të drithërave, akuzon Rusinë për bllokimin e lëvizjes së anijeve të saj dhe Zelensky tha se 22 milionë tonë drithë ishin bllokuar në këtë moment me një korrje të mëtejshme prej rreth 60 milionë tonë që pritet në vjeshtë.

Rusia mohon se po bllokon çdo lëvizje të grurit dhe thotë se Ukraina është fajtore për mungesën e lëvizjes, pjesërisht për shkak të asaj që ajo thotë se janë operacione minerare në portet e saj. Ukraina e ka akuzuar gjithashtu Rusinë se ka vjedhur drithë nga magazinat e saj dhe për ta nxjerrë jashtë vendit – qoftë në zonat e pushtuara nga Rusia , në vetë Rusinë apo në vende të tjera.

Një zyrtar turk tha të hënën se Turqia kishte ndalur një anije mallrash me flamur rus në brigjet e saj të Detit të Zi dhe po heton një pretendim ukrainas se ajo po transportonte grurë të vjedhur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb