Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se qeveria e tij tani po përgatitet për fazën e dytë të misionit të evakuimit nga Azovstal, duke u fokusuar tek “të plagosurit dhe mjekët”.

“Sigurisht, nëse të gjithë i përmbushin marrëveshjet. Sigurisht, nëse nuk ka gënjeshtra”, tha Zelensky gjatë mesazhit të tij të mbrëmjes. “Sigurisht, ne po punojmë gjithashtu për të evakuuar ushtrinë tonë. Të gjithë heronjtë që mbrojnë Mariupolin. Kjo është jashtëzakonisht e vështirë, por është e rëndësishme.”

Duke lënë të kuptohet se Rusia është fajtore për ndalimin e evakuimit të ushtarëve të mbetur të bllokuar në Mariupol, Zelensky tha se “të gjithë e kuptojnë shkakun rrënjësor të këtij ndërlikimi”, por ai shtoi se populli ukrainas nuk do ta humbasë shpresën.

“Ne nuk ndalemi. Çdo ditë ne po kërkojmë një opsion diplomatik që mund të funksionojë,” tha Zelensky.

Presidenti falënderoi gjithashtu Kryqin e Kuq Ndërkombëtar dhe Kombet e Bashkuara për ndihmën për të kryer fazën e parë të evakuimit të Azovstal dhe tha se qeveria do të përpiqet të krijojë korridore humanitare për të gjithë banorët e Mariupolit dhe vendbanimeve përreth.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb