Rreth 3 milionë hektarë pyje janë shkatërruar në Ukrainë për shkak të agresionit të armatosur rus.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij video drejtuar komunitetit universitar të Irlandës.

Më 15-16 nëntor 2022, Samiti i G20 u zhvillua në Indonezi. Pjesëmarrësit e Samitit ranë dakord për një deklaratë të përbashkët, të përbërë nga 52 klauzola, të cilat pasqyrojnë shumë probleme ekzistuese globale, vuri në dukje Zelensky.

“Formalisht, edhe Rusia e mbështeti deklaratën, por në realitet ajo shkel shumicën e gjërave që përmban deklarata. Dhe disa nga problemet akute globale që G20 deklaron se do të zgjidhë janë krijuar qëllimisht nga Rusia, “tha Presidenti i Ukrainës.

Në veçanti, gjatë Samitit të G20, Rusia nisi një sulm masiv me raketa në Ukrainë. Armiku qëlloi rreth 100 raketa në objektet energjetike të Ukrainës në ditën e parë dhe më shumë sulme u nisën kundër termocentraleve dhe objekteve të prodhimit të gazit të nesërmen.

“Rusia gjoja konfirmon mbrojtjen e mjedisit natyror, por tashmë me agresionin e saj ka shkatërruar gati tre milionë hektarë pyje në vendin tonë! Ata janë djegur nga granatimet. Dhe ky është vetëm një nga mijëra krimet e kryera nga Rusia kundër mjedisit”, theksoi Zelensky.

Sipas Presidentit të Ukrainës, qindra spitale u shkatërruan nga predhat ruse në të gjithë vendin.

“A e dini sa institucione arsimore në Ukrainë shkatërroi ushtria ruse në 9 muaj luftë? 2719 u granatuan dhe 332 u shkatërruan plotësisht. Këto janë universitete, shkolla”, shtoi Zelensky.

Presidenti i Ukrainës theksoi se agresioni rus nuk u ndal për një ditë të vetme, ashtu siç nuk u ndalën kurrë gënjeshtrat ruse ndaj botës. Në këtë drejtim, Zelensky vuri në dukje se presioni ndërkombëtar ndaj Rusisë nuk duhet të ndalet për një ditë të vetme dhe këtë mund ta bëjnë jo vetëm politikanët, por të gjithë në nivelin e tyre.

“Sigurisht, kundër Rusisë duhet të zbatohen sanksione të reja. Është efektive. Nevojitet një paketë e re sanksionesh evropiane. Ju lutemi mbroni këtë nevojë në nivel pan-evropian”, tha Zelensky.

Në të njëjtën kohë, Presidenti i Ukrainës u bëri thirrje studentëve irlandezë që të përhapin të vërtetën për luftën e nisur nga Rusia në Ukrainë.

“Sa më shumë përpjekje kolektive të bëhen, aq më shpejt do ta detyrojmë Rusinë të largohet nga territori i Ukrainës dhe të përmbushë detyrimet e saj ndaj botës”, tha Zelensky.

Më 24 shkurt 2022, Rusia filloi një pushtim të plotë të Ukrainës si vazhdim i agresionit të armatosur që kishte zgjatur që nga viti 2014.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb