Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se pushtuesit rusë minuan hidrocentralin Kakhovka dhe po përgatiten të kryejnë një sulm terrorist. Ai bëri thirrje gjithashtu për dërgimin e një misioni vëzhgues ndërkombëtar në uzinë.

“Rusia po krijon qëllimisht terrenin për një fatkeqësi në shkallë të gjerë në jug të Ukrainës. Kemi informacione se terroristët rusë kanë minuar digën dhe agregatet e hidrocentralit Kakhovka,” tha ai.

Ai shtoi se HEC Kakhovka është një objekt i madh energjetik dhe diga e tij mban rreth 18 milionë metra kub ujë. “Nëse terroristët rusë hedhin në erë këtë digë, më shumë se 80 vendbanime, përfshirë Kherson, do të jenë në zonën e përmbytjeve të shpejta. Qindra e qindra mijëra njerëz mund të preken,” tha Zelensky.

Sipas tij, furnizimi me ujë i një pjese të madhe të Ukrainës jugore mund të shkatërrohet.

Zelensky tha se ky sulm terrorist rus mund të lërë centralin bërthamor të Zaporizhzhia pa ujë për ftohje pasi uji për ZNPP merret nga rezervuari Kakhovka.

Përveç kësaj, ai vuri në dukje se edhe funksionimi i kanalit, i cili u ndërtua për të furnizuar Krimenë me ujë dhe për të cilin dyshohet se “kujdeset” periodikisht nga Moska, do të shkatërrohet plotësisht.

“Sipas informacioneve tona, Rusia tashmë ka përgatitur gjithçka për të kryer këtë sulm terrorist. Punëtorët ukrainas u dëbuan nga stacioni Kakhovka – vetëm qytetarët rusë qëndrojnë atje. Ata kanë kontroll të plotë mbi stacionin. Është e nevojshme të veprohet menjëherë në mënyrë që Rusia nuk ka mundësi ta kuptojë këtë katastrofë. Duhet një mision vëzhgues ndërkombëtar në HEC-in Kakhovka. Është e nevojshme të kthehet personeli ukrainas atje dhe të sigurohet çminimi i menjëhershëm dhe profesional i agregateve dhe digës”, tha Zelensky.

Ai shtoi se Rusia po e bën këtë me qëllim që të organizojë një tjetër operacion të rremë, të kryejë një sulm terrorist dhe të fajësojë Ukrainën për të.

“Ne e dimë se ky territor kontrollohet nga pushtuesit dhe atë që ata tashmë ishin të aftë. Ata vetë nuk do të ndalen para asgjëje. Por ne mund t’i ndalojmë ata. Ne mund të ndalojmë fillimin e pasojave katastrofike. Ne mundemi, dhe për këtë arsye ne duhet!” tha Zelensky.

Përndryshe, vuri në dukje ai, pasojat shkatërruese mjedisore, humanitare, të shkaktuara nga njeriu i këtij sulmi të vetëm terrorist rus mund të bëhen të tilla që do të quhet “një fatkeqësi historike”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb