Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me këngëtaren dhe kantautoren ukrainase, fituesen e Eurovision Song Contest 2016 Jamala, e cila po shkon në Shtetet e Bashkuara për të marrë pjesë në ngjarje kulturore dhe për t’u takuar me zyrtarë të lartë amerikanë.

Sipas raportit, Jamala e informoi Zelenskyn për ngjarjet e planifikuara dhe tha se ishte e bindur se fronti kulturor është jashtëzakonisht i rëndësishëm në luftën aktuale të Ukrainës për lirinë dhe pavarësinë e saj.

“Zëri juaj dëgjohet kudo. Dhe kjo është një mundësi e shkëlqyer për t’i kujtuar edhe një herë të gjithëve se ka një luftë që po ndodh në Ukrainë,” tha Zelensky, duke iu drejtuar Jamalës, e cila është fituese e këtij viti të Çmimit të Lidershipit Artistik të Shquar nga Atlantiku i SHBA.

Zelensky tha se problemi më urgjent sot janë sulmet ruse në infrastrukturën energjetike dhe kërcënimi i ndërprerjes së energjisë dhe e gjithë bota duhet të dijë për këtë problem, si dhe për atë që Ukraina ka nevojë për të siguruar kushte normale të jetesës për popullatën civile.

“Është e rëndësishme për ne që ta kalojmë këtë dimër. Ne jemi të aftë të fitojmë dhe po fitojmë. Shtetet e Bashkuara janë lider në mbështetjen e Ukrainës dhe pa ndihmën e tyre që na nevojitet ende, do të ishte shumë e vështirë për ne.” tha Zelensky.

Ai theksoi gjithashtu rëndësinë e çështjes së të burgosurve politikë, në mesin e tyre shumë banorë të Krimesë së lindjes së Jamalas, në veçanti tatarët e Krimesë.

“Ne i kemi dorëzuar listat në mënyrë të përsëritur SHBA-së, Turqisë etj. Është shumë e rëndësishme kur liderët dhe zyrtarët e lartë të vendeve të tilla e përcjellin informacionin dhe e përshpejtojnë këtë proces. Jemi të angazhuar në shkëmbime, por deri tani fatkeqësisht vështirësia më e madhe është me të burgosurit politikë. Ata duhet të kthehen”, tha Zelensky.

Sipas raportit, Jamala vuri në dukje se çdo artiste ka historinë e vet dhe historia e saj fillon në Krimenë ukrainase, në shtëpinë që iu hoq.

“Dhe kjo është arsyeja pse, pavarësisht se ku jam, prioriteti i parë për mua është t’u kujtoj të gjithëve se të huajt erdhën në shtëpinë time për të vrarë dhe gjymtuar jetën time, për të shkatërruar dhe rishkruar kulturën time. Kështu ishte në vitin 1944, dhe më pas në 2014, dhe përsëri. Tani të gjithë në Ukrainë e kuptojnë se kjo mund t’i ndodhë kujtdo nëse e keqja nuk ndalet dhe nuk detyrohet të përgjigjet për krimet”, tha Jamala.

1669748217 142

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb