Vetë fakti që Rusia iu drejtua terrorit ndaj sektorit energjetik të Ukrainës tregon dobësinë e armikut. Ata nuk mund ta mposhtin Ukrainën në fushën e betejës dhe për këtë arsye po përpiqen të thyejnë ukrainasit në këtë mënyrë.

Këtë e ka thënë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, në një fjalim video të natës.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Fillimisht dua t’ju përgëzoj për dy festat që festohen sot. Kjo është Dita e Trupave Raketore dhe Artilerisë dhe Dita e Trupave Inxhinierike. I uroj sinqerisht të gjithë luftëtarët, veteranët dhe të afërmit e heronjve tanë që shërbejnë në këto trupa.

Artileria ukrainase u bë më e forta në Evropë dhe një nga më të fortat në botë. Kështu do të jetë gjithmonë. Pavarësisht avantazhit fizik të artilerisë armike, thjesht sasiore, luftëtarët tanë ofrojnë rezultate më të mira.

Dhe unë firmosa dekretet për ndarjen e dy brigadave me një çmim të veçantë, “Për guxim dhe trimëri”. Këto janë brigada e 43-të e veçantë e artilerisë me emrin Hetman Taras Triasylo dhe brigada e 44-të e veçantë e artilerisë me emrin Hetman Danylo Apostol. Faleminderit djema për saktësinë tuaj!

Trupat inxhinierike ukrainase janë pikërisht ata luftëtarë që japin një kontribut jetik në avancimin e njësive tona, dhe rrjedhimisht në çlirimin e territorit tonë. Ato krijojnë një bazë materiale për lëvizjen e trupave dhe për mbrojtjen e pozicioneve, barrikada, kalime, deminim dhe shumë më tepër.

Falenderoj të gjitha njësitë e këtyre dy degëve të trupave, secilin ushtar, të afërmit e ushtarëve tanë dhe të gjithë ata që i mbështesin dhe i ndihmojnë.

Sot ka pasur negociata dhe takime të ndryshme për forcimin e shtetit tonë. Vizita e Presidentit të Greqisë u zhvillua dhe kuptimi kryesor i vizitës është pikërisht ai mbrojtës. Nga Greqia morëm grupin e parë të mjeteve të blinduara, të cilat tani janë jashtëzakonisht të nevojshme.

U diskutua bashkëpunimi në mbrojtje, forcimi i sanksioneve kundër Rusisë, krijimi i një gjykate speciale për krimin e agresionit rus kundër Ukrainës. Natyrisht, folëm edhe për rindërtimin e Ukrainës. E gjithë kjo është një temë e veçantë për Greqinë. Komuniteti i grekëve ukrainas jeton tradicionalisht në jug të vendit tonë, në shumë qytete dhe fshatra, një pjesë e madhe e të cilave u dëmtua rëndë nga goditjet ruse. Shumë grekë jetonin në Mariupol, në zonën e Mariupolit…

Shpresoj se Greqia do të mbështesë në mënyrë aktive përpjekjet tona për të sjellë para drejtësisë të gjithë vrasësit dhe torturuesit rusë për atë që kanë bërë kundër popullit tonë. Dhe kur të kthejmë flamurin ukrainas në të gjitha qytetet dhe fshatrat e jugut të vendit tonë, sigurisht që do të ftojmë Greqinë, kompanitë dhe specialistët e saj që të marrin pjesë në rivendosjen e jetës normale në këtë pjesë të Ukrainës.

Sot u takova edhe me përfaqësuesit e Kongresit Amerikan, Senatorët Chris Coons dhe Rob Portman. I falënderova për mbështetjen e vazhdueshme dypartiake dhe për ndihmën që Shtetet e Bashkuara i japin vendit tonë. Ne folëm kryesisht për një mburojë ajrore për Ukrainën, se si të përshpejtojmë çlirimin e territorit tonë.

Sfidat në sektorin e energjisë u diskutuan veçmas dhe në mënyrë shumë specifike. Sulmet ruse ndaj sektorit tonë energjetik, ndaj objekteve tona energjetike, nuk ndalen për asnjë ditë. Kryvyi Rih u sulmua nga dronët iranianë këtë natë. Një terror i tillë rus duhet të marrë, dhe me siguri do të marrë përfundimisht një përgjigje të fuqishme globale. Unë u jam mirënjohës miqve tanë në Shtetet e Bashkuara që po ndihmojnë për këtë.

Në përgjithësi, ka dëmtime në objektet energjetike në zona të ndryshme në të gjithë vendin. Ky është vëllimi i prodhimit dhe transportit të energjisë elektrike për miliona njerëz. Vetëm deri në mbrëmjen e sotme rreth 4.5 milionë konsumatorë janë pa energji elektrike. Në veçanti, në Kiev dhe dhjetë rajone: rajoni i Kievit, rajoni Dnipropetrovsk, rajoni Zhytomyr, rajoni Zaporizhzhia, rajoni Sumy, rajoni Kirovohrad, rajoni Kharkiv, rajoni Chernihiv, rajoni Khmelnytskyi, rajoni Cherkasy. Ndërprerje mund të ketë edhe në rajone të tjera.

Të durojmë terrorin energjetik rus dhe një sfidë të tillë është detyra jonë kombëtare, një nga më kryesoret tani. Vetë fakti që Rusia iu drejtua terrorit kundër industrisë së energjisë tregon dobësinë e armikut. Ata nuk mund ta mposhtin Ukrainën në fushën e betejës, dhe kjo është arsyeja pse ata po përpiqen të thyejnë popullin tonë në këtë mënyrë  të poshtërojnë ukrainasit, të godasin moralin e popullit tonë, rezistencën e popullit tonë. Besoj se Rusia nuk do të ketë sukses.

Tani është e rëndësishme të ruajmë aftësinë tonë për të vepruar së bashku. Prandaj, sot dua të tërheq vëmendjen në dy gjëra. E para është vëmendja e autoriteteve lokale. Ju lutemi sigurohuni që të mos ketë përdorim të panevojshëm të energjisë elektrike në të gjitha qytetet dhe komunitetet e Ukrainës. Tani definitivisht nuk është koha për vitrina të ndritshme, tabela, reklama dhe ndriçime të tjera të tilla.

U bëj thirrje edhe kompanive të energjisë publikisht, që të gjithë ta dëgjojnë.

Ju lutemi jini më aktivë për t’u shpjeguar njerëzve se kur dhe pse e shkëputni energjinë. Tani është koha për mikrokomunikime të tilla. Njerëzit kanë të drejtë të dinë. Dhe nëse konsumatorët kontaktojnë dhe raportojnë këtë apo atë padrejtësi në furnizimin me energji, ju lutemi t’i përgjigjeni menjëherë. Punoni së bashku me autoritetet lokale.

Nëse dikush qëndron pa energji elektrike për tetë ose dhjetë orë, dhe gjithçka është e lidhur, duke përfshirë ndriçimin e rrugës, matanë rrugës, atëherë kjo është padyshim e padrejtë. Është e nevojshme të bëhet gjithçka në mënyrë që shkëputjet të jenë të parashikueshme dhe plotësisht të kuptueshme për konsumatorët.

Në veçanti, sot fola me Presidentin e Moldavisë për sfidat energjetike. Pasojat e tmerrshme të agresionit hibrid rus i ndjejnë të gjithë evropianët, por edhe qytetarët e Moldavisë. Ne biseduam me zonjën Sandu se çfarë mund të bëjmë së bashku për interesat e popullit tonë dhe për mbrojtjen e shteteve tona.

Sot fola edhe me Presidentin e Indonezisë. Tema është e qartë, ky është samiti i G20, i cili do të fillojë së shpejti. Kjo është përpjekja jonë për të parandaluar një krizë ushqimore. Dhe falënderoj zotin President për mbështetjen në këtë çështje, për vlerësimin pozitiv të përpjekjeve tona.

Sot ka një përfundim të IAEA, është mjaft e qartë. Misioni i organizatës vizitoi të gjitha objektet që përfaqësuesit rusë përmendën kur treguan fantazitë e tyre për të ashtuquajturën bombë të pistë. Ne kemi ftuar IAEA të kontrollojë, i kemi dhënë liri të plotë veprimi në objektet përkatëse dhe kemi prova të qarta dhe të pakundërshtueshme që askush në Ukrainë nuk ka krijuar dhe nuk po krijon ndonjë “bombë të pista”. Dhe e vetmja gjë që është e pistë në rajonin tonë tani janë kokat e atyre në Moskë që, për fat të keq, morën kontrollin e shtetit rus dhe po terrorizojnë Ukrainën dhe mbarë botën.

Dokumenti i rëndësishëm është përgatitur dhe publikuar sot nga një grup ndërkombëtar ekspertësh që punojnë nën udhëheqjen e Michael McFaul dhe Andriy Yermak. Ky është një dokument për sanksionet absolutisht të nevojshme kundër Rusisë në sferën e IT. Kjo është ajo që me të vërtetë mund të dobësojë potencialin e agresivitetit rus. IT përdoret për terror me raketa dhe dron, për prodhimin e pajisjeve ushtarake, për sulme kibernetike dhe përhapjen e dezinformatave. Kjo do të thotë, është një nga shtyllat e luftës ruse kundër Ukrainës dhe lirisë në të gjithë botën.

Ne ofrojmë një mënyrë konkrete për të thyer këtë shtyllë ruse të IT-së. Jam i sigurt se do ta kryejmë edhe këtë detyrë – patjetër do të ketë sanksione të reja përkatëse kundër Rusisë.

Dhe pika e fundit.

Sot, 107 ukrainas të tjerë u liruan nga robëria ruse. Gjashtë prej tyre janë oficerë, 101 janë rreshter dhe privatë. Ushtria, Marina, mbrojtja territoriale, Garda Kombëtare, rojet kufitare… Shumë prej tyre u plagosën, dhe shumë rëndë. Të gjithë tashmë po marrin ndihmën e nevojshme.

Më vjen mirë që edhe 107 familje të tjera kanë parë të dashurit e tyre dhe falënderoj të gjithë ekipin tonë që bëri të mundur këtë shkëmbim: inteligjencën, Zyrën, Shërbimin e Sigurisë, Avokatin e Popullit. Ne patjetër do të kthejmë në shtëpi të gjithë burrat dhe gratë ukrainase që janë në robëri në Rusi ose në territorin e pushtuar përkohësisht. Ne kujtojmë secilin nga heronjtë tanë.

Lavdi të gjithë atyre që mbrojnë shtetin tonë! Lavdi të gjithëve që luftojnë dhe punojnë duke e afruar fitoren tonë!

Sa për pjesën e përparme, djemtë po ecin përpara. Sa për grurin, anijet janë në rrugë. Sa për pushtuesit, edhe ata janë në rrugë… pas luftanijeve!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb