Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, si pjesë e një udhëtimi pune në rajonin e Kharkiv, vizitoi një institucion mjekësor ku po trajtohen mbrojtësit e plagosur ukrainas dhe dha çmime shtetërore për mjekët luftarakë.

Presidenti u takua me mjekët luftarakë në spital, i uroi ata për Ditën e Forcave të Armatosura dhe u dha atyre çmime shtetërore, thuhet në raport.

“Faleminderit shumë për shpëtimin e ushtarëve tanë, që i ndihmuat heronjtë tanë të mbijetojnë. Dhe në këtë ditë do të doja t’u uroj shëndet njerëzve që mbështesin shëndetin e ushtrisë sonë. Kujdesuni për veten, sepse po mbroni Ukrainën.” tha Zelensky.

Sipas shërbimit për shtyp, mjekët e informuan presidentin për gjendjen e të plagosurve dhe rrjedhën e trajtimit të tyre.

Zelensky vizitoi gjithashtu mbrojtësit e plagosur ukrainas dhe u dha atyre çmime shtetërore.

“Është një nder i madh që jam sot me ju. Faleminderit për heroizmin me të cilin mbroni shtetin tonë, pavarësinë dhe integritetin e tij territorial, lirinë dhe jetën e popullit tonë. Ju uroj shërim të shpejtë”, tha kreu i shtetit.

6 dhjetori shënon Ditën e Forcave të Armatosura të Ukrainës, dita e miratimit në 1991 të ligjit “Për Forcat e Armatosura të Ukrainës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb