Presidenti Volodymyr Zelensky ka falënderuar Sllovakinë për mbështetjen e fortë që i ka dhënë Ukrainës që nga ditët e para të pushtimit të plotë të Rusisë.

“Unë ju falënderoj për mbështetjen tuaj të Ukrainës që nga fillimi i luftës, që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë. Unë jam mirënjohës për pjesëmarrjen personale të Presidentes së Sllovakisë Zuzana Čaputová,” tha Zelensky.

Kreu i shtetit falënderoi edhe kryeministrin e Sllovakisë dhe gjithë qeverinë e këtij vendi për mbështetjen dhe ndihmën e dhënë.

“Faleminderit për ndihmën tuaj. Ne do ta kujtojmë gjithmonë këtë,” tha Zelensky.

Veçanërisht, presidenti theksoi se shteti ukrainas i është mirënjohës Sllovakisë për ndihmën e qytetarëve që janë të detyruar të largohen nga atdheu për shkak të luftës së nisur nga Rusia.

Sipas Zyrës së Presidentit, Zelensky u tha zyrtarëve për pasojat e sulmeve masive raketore të Rusisë ndaj objekteve civile të infrastrukturës energjetike, duke vënë në dukje se Ukraina ka nevojë për ndihmë në rivendosjen e furnizimit me energji.

Presidenti tha gjithashtu se Ukraina është në pritje të njohjes së Federatës Ruse si sponsor shtetëror i terrorizmit nga vendet anëtare të BE-së në nivel kombëtar, siç bëri së fundmi Parlamenti Evropian. Ai tha gjithashtu për rëndësinë e miratimit të shpejtë të paketës së nëntë të sanksioneve të BE-së kundër Federatës Ruse.

Gjithashtu, Zelensky vlerësoi ndihmën e konsiderueshme ushtarake nga Sllovakia.

1670522771 648

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb