Ukraina ka kthyer tashmë 2500 njerëz nga Rusia, duke përfshirë rreth 400 fëmijë.

“Ne kemi kthyer 2500 njerëz, duke përfshirë rreth 400 fëmijë dhe rreth 150 civilë. Është e vështirë të kthehen civilë sepse ju shkëmbeni personelin ushtarak me personel ushtarak gjatë shkëmbimeve. Ne nuk kemi shumë civilë që mund t’i shkëmbejmë me civilë,” tha Presidenti Volodymyr Zelensky në një konferencë për shtyp në Kiev.

Ai vuri në dukje se Turqia dhe Arabia Saudite ndihmuan Ukrainën me shkëmbimin e personelit ushtarak. Për më tepër, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka një listë të banorëve të kapur të Krimesë dhe ka premtuar se do të ndihmojë për këtë.

“Duke folur për Kombet e Bashkuara, nga njëra anë, ata ndihmuan me korridorin e grurit, dhe nga ana tjetër, u hodh në erë uzina jonë Kakhovka”, tha Zelensky.

Presidenti gjithashtu vuri në dukje se ai bëri thirrje për ndihmë për kthimin e fëmijëve ukrainas gjatë takimit me përfaqësuesin e Vatikanit. Kjo temë u diskutua edhe me Kinën.

“Domethënë, nëse ata kanë disa marrëdhënie të fuqishme ekonomike, fetare apo politike me Federatën Ruse, atëherë njerëz të tillë mund të ndikojnë në kthimin e fëmijëve dhe civilëve”, shtoi Kreu i Shtetit.

Presidenti Zelensky diskutoi situatën në Ukrainë dhe bashkëpunimin humanitar në kuadër të zbatimit të Formulës së Paqes në Ukrainë me të dërguarin special të Papa Françeskut, kardinalin Matteo Zuppi gjatë takimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb