Një ditë pas një sulmi vdekjeprurës me raketa në Ukrainë , presidenti Volodymyr Zelensky ka fajësuar ushtarët si dhe udhëheqjen ruse për krime lufte .

“Jo vetëm komandantët, por të gjithë ju, të gjithë jeni terroristë dhe vrasës dhe të gjithë ju duhet të ndëshkoheni”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm. Të gjithë ata që pilotojnë dhe lëshojnë raketa, që mirëmbajnë avionë dhe anije për terror, janë bashkëpunëtorë në vdekjet e luftës, tha ai.

Komentet pasojnë një sulm me raketa në qytetin Uman që vrau 23 njerëz të premten. Midis tyre, sipas Zelensky, ishin gjashtë të mitur. Kushdo që përgatit sulme të tilla raketore duhet të dijë se ata janë bashkëpunëtorë në vdekjen e civilëve, tha presidenti.

Kjo është arsyeja pse nuk mjafton të dobësohet Rusia në luftë. Përkundrazi, tha ai, vendi duhet të mbahet realisht përgjegjës për krimet e tij. Edhe një herë, Zelensky foli në favor të krijimit të një gjykate ndërkombëtare kundër Rusisë, të modeluar në gjyqet e Nurembergut kundër nazistëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb