Asnjë dollar i vetëm i naftës nuk duhet të shpenzohet për luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe gjithë botës së qytetëruar, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Ne duhet të sigurojmë që shteti terrorist të mos marrë asnjë fitim nga shitja e naftës dhe gazit. Në mënyrë që asnjë dollar i naftës dhe asnjë euro gazi të mos shkojë në vazhdimin e luftës ruse kundër Ukrainës dhe të gjithë botës së qytetëruar. ”, tha Zelensky.

Ai vuri në dukje se Bashkimi Evropian po përgatitet për futjen e paketës së tetë të sanksioneve, e cila parashikon kufizime në transportin detar të naftës ruse dhe krijimin e një pakete mjetesh për të kufizuar të ardhurat nga nafta e shtetit terrorist.

Megjithatë, Zelensky tha se ky duhet të jetë vetëm fillimi i presionit të sanksioneve mbi burimet energjetike të Rusisë në mënyrë që të detyrojë agresorin të ndalojë luftën. Ai vuri në dukje se Ukraina do të vazhdojë të punojë në këtë drejtim nesër falë thirrjeve për pjesëmarrësit e takimit të Këshillit Evropian.

Ai falënderoi gjithashtu “të gjithë në botën e lirë, që punojnë për këtë rezultat, promovojnë vendimet e nevojshme politike dhe krijojnë alternativat e nevojshme ekonomike ndaj burimeve energjetike ruse”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb