ITALI

Zëvendëskryeministri italian ka fajësuar Francën për krizën evropiane të emigrantëve, duke e akuzuar atë për iniciativën e kombeve afrikane me politika “kolonialiste”. Ai premtoi të dërgonte çështjen në BE dhe në organizma të tjerë ndërkombëtarë.

Luigi Di Maio, kreu i Lëvizjes pesëligjëse anti-establishment dhe zëvendëskryeministri i Italisë, filloi një sulm të ashpër ndaj Francës, të cilën ai argumentoi të fajësohet për shkaqet e natyrshme të krizës së emigrantëve në vazhdim në kufijtë e BE.

Di Maio po fliste në një tubim të dielën,  ku nuk harroi të fliste edhe për mbytjet e fundit të emigrantëve  në Mesdhe. Besohet se deri në 170 emigrantë, të cilët u larguan nga Libia dhe Maroku në disa anije të rrënuara, mund të jenë mbytur në det javën e kaluar. Tre emigrantë u shpëtuan nga  Marina italiane të premten jashtë kufirit  të Lampedusa. Të mbijetuarit thanë se ishin pjesë e një grupi prej 120 vetë që lundruan nga Libia të enjten. Anija e tyre filloi të fundosej pasi ata ishin në det për rreth 10 orë. Në mesin e viktimave, sipas organizatave migrante, kanë qenë edhe fëmijë 2 muajsh dhe të paktën 10 gra. Një tjetër anije  që mbante 53 emigrantë  kapërceu në Mesdheun perëndimor, sipas mbijetuesit të vetëm të incidentit. Tragjeditë kanë rindezur debatin mbi politikën e linjës së migracionit të mbështetur nga qeveria e krahut të djathtë të Italisë.

“Ne do të ishim hipokritë nëse vazhdonim të flasim për efektet pa kërkuar shkaqet.Nëse sot kemi njerëz që vijnë nga Afrika, për shkak se disa vende evropiane si Franca nuk kanë ndalur kurrë kolonizimin e Afrikës në kokën e tyre,” tha Di Maio për turmën.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb