Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, i bëri thirrje drejtpërdrejt udhëheqjes ruse që të hapë një korridor evakuimi nga qyteti i rrethuar i Mariupolit.

Në një deklaratë në Telegram në Rusisht, Vereshchuk – e cila është gjithashtu ministre ukrainase për riintegrimin e territoreve të pushtuara përkohësisht – tha se ajo po i bënte thirrje udhëheqjes ushtarake dhe politike të Federatës Ruse “në lidhje me përkeqësimin e situatës në Mariupol”. Ajo kërkoi hapjen e një korridori nga Mariupol në Berdiansk për civilët dhe një korridor “urgjent” nga territori i uzinës Azovstal për “gratë, fëmijët dhe civilët e tjerë”.

Fabrika e çelikut Azovstal ka qenë një bastion i mbrojtjes ukrainase brenda qytetit port, i cili ka pësuar javë të tëra bombardimesh nga forcat ruse.

Vereshchuk shtoi se refuzimi rus për të hapur korridoret për evakuim “do të jetë bazë për të mbajtur të gjithë personat e përfshirë penalisht përgjegjës për krime lufte në të ardhmen”.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se mbi 100,000 njerëz kanë nevojë për evakuim nga qyteti. Vlerësime të pavarura të viktimave nga bombardimet e pamëshirshme ruse nuk janë të disponueshme, por guvernatori ushtarak i rajonit ka thënë se deri në 22,000 njerëz kanë vdekur në qytet që nga fillimi i sulmit rus.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb