Një total prej 3,846 personash u evakuuan përmes korridoreve të evakuimit të Ukrainës të martën, sipas një deklarate të postuar në Telegram nga zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk.

Vereshchuk deklaroi më parë se gjithsej shtatë korridore evakuimi ishin planifikuar për të martën.

2,216 njerëz shkuan në Zaporizhzhia përmes korridoreve të evakuimit nga Mariupol dhe Berdiansk me automjetet e tyre. Kjo përfshinte 1,496 njerëz nga Mariupol dhe 720 njerëz nga Polohy, Vasylivka, Berdiansk dhe Melitopol.

Shtatëmbëdhjetë mikrobusë, të cilët u dërguan në Berdiansk herët të martën, u kthyen gjithashtu në Zaporizhzhia. Ata evakuuan 150 persona nga qytetet Lysychansk, Severodonetsk, Rubizhne dhe Kreminna. 1080 persona të tjerë u evakuuan nga rajoni i Luhanskut.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq shoqëroi një kolonë prej shtatë autobusësh dhe më shumë se 40 makina private të dërguara për të evakuuar civilët nga Mariupol. Kolona u detyrua të kthehej pas një bllokade në Manhush, një qytet i kontrolluar nga Rusia rreth 20 km (rreth 12 milje) nga Mariupol.

Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse vazhdojnë të bllokojnë kalimin e mallrave humanitare në qytetin e rrethuar.

Ukraine Russia Conflict

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb