Zëvendësministri i mbrojtjes i Ukrainës tha se Rusia “po përpiqet të përqendrojë” sistemet raketore në Bjellorusinë juglindore për përdorim të mundshëm kundër Ukrainës.

Vlerësimi vjen pavarësisht pretendimeve të fundit të Rusisë për një de-përshkallëzim rreth Kievit dhe qytetit verior të Chernihiv.

“Armiku nuk po braktis planet e tij për të kapur plotësisht rajonet Donetsk dhe Luhansk,” tha zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar të enjten vonë në një deklaratë televizive.

“Po cenon gjithashtu rajonin e Kharkiv dhe po përpiqet të forcojë pozicionin e tij, të rigrupojë trupat.”
Forcat ukrainase po shohin se sistemet e raketave ruse po dërgohen pranë qytetit Gomel në Bjellorusi, tha Maliar.

“Armiku po përpiqet t’i përqendrojë ata atje, me sa duket për shkak të planeve për të nisur sulme me raketa ose për t’i përdorur ato si një mjet shantazhi dhe frikësimi. Prandaj, territori i Bjellorusisë vazhdon të përdoret në mënyrë aktive nga Rusia për të kryer agresion,” tha ajo.

E pyetur nëse ajo priste të shihte sulme të vazhdueshme me raketa në territorin ukrainas, Maliar tha: “Ne duhet të jemi gati për këtë. Lufta vazhdon. Dhe duhet thënë se armiku nuk po ngadalësohet. Sulmet me raketa, intensiteti i tyre është i gjithë ashtu siç ishte, ndonjëherë edhe në rritje.”

Shefi i NATO-s paralajmëroi se forcat ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen pasi mbajnë presion mbi Kievin dhe qytete të tjera. Zyrtarët ukrainas dhe amerikanë kanë thënë gjithashtu se rusët mund të rigrupohen në Bjellorusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb