Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar në Kuvend se 5 mijë emigrantë u anë jashtë procesit të votimit për zgjedhjet e 25 prillit.

Sipas kryekomisionerit, kjo ndodhi për shkak të kohës ndërkohë që pyetja erdhi nga deputeti Myslim Murrizi.

Ai shton se 5 mijë qytetarët me të drejtë vote deklaruar adresën e tyre të përhershme jashtë shtetit dhe janë ligjërisht votues emigrantë, por kësaj radhe nuk e patën të drejtën e votës.

PYETJA: Sa është numri i shtetasve të Shqipërisë që janë në listë votuese por që janë jashtë Shqipërisë?

CELIBASHI: Kemi të regjistruar rreth 5 mijë qytetarë me të drejtë vote që kanë deklaruar adresën e tyre të përhershme, pra votues ligjërisht emigrant. Ky është numri. Ata u lanë jashtë, ishte çështje kohe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb