Pasi kanë mbetur vetëm 5 javë përpara se Gjermania të mbajë zgjedhjet që vendosin se kush do të pasojë kancelaren Angela Merkel, sirianët me viza azili janë shprehur për “Reuters” se një krizë emigrantësh afganë mund të nxisë një votim anti-emigrant dhe të bllokojë rrugën e tyre për nënshtetësinë.

Disa udhëheqës të Alternativës për Gjermaninë (AfD) të së djathtës ekstreme po paralajmërojnë një hyrje të mundshme të refugjatëve afganë, në kërkim të tërheqjes së votuesve nga frika e përsëritjes së krizës së emigrantëve të vitit 2015 kur Merkel hapi kufijtë e Gjermanisë për pothuajse një milion azilkërkues.

Germani

Pushtimi i Afganistanit nga talibanët ka shkaktuar fluturime kaotike të mijëra afganëve dhe të huajve nga aeroporti i Kabulit këtë javë, duke ngritur frikën për një eksod më të madh në të gjithë kufijtë tokësorë, sepse militantët islamikë vendosin rregulla të sheriatit.
Përpjekja e Gjermanisë për të evakuuar 1000 ndihmës vendas nga Afganistani, së bashku me banorët e saj personalë, e ka kthyer emigracionin në një problem të madh brenda zgjedhjeve: një javë e fundit e votimit konfirmoi se dy të tretat e gjermanëve shqetësohen për përsëritjen e vitit 2015.

Gerrr

Bashkimi i të djathtës ekstreme i ka kërkuar qeverisë federale të vendosë një moratorium për qëllimet e azilit, duke shpresuar se linja e saj e fortë do të tërheqë votuesit që kanë frikë nga një rritje e qëllimeve të azilit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb