Zbulimi i një bombe të pashpërthyer të Luftës së Dytë Botërore po i ndërlikon zgjedhjet federale në qytetin gjerman të Wuppertalit, me banorët e një zone banimi që u kërkohet të mos shkojnë në votime për momentin.

”Ka pesë qendra votimi brenda një rrezeje prej 500 metrash nga bomba”, tha një zëdhënëse e bashkisë.

Votuesit u këshilluan të qëndrojnë në shtëpi. Çaktivizimi i pajisjes së pashpërthyer ishte planifikuar sot. Pasi të bëhet kjo, banorët mund të shkojnë në qendrat e votimit.

Bomba u gjet dje, jo shumë larg lumit Wupper.

Gjatë natës, shtëpitë përreth u evakuuan. Rreth 1 500 persona jetojnë në këtë zonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb