Partia Agrare Ambientaliste ka bërë thirrje shqiptarëve në Mal të Zi të bashkohen në zgjedhjet e 30 gushtit dhe të votojnë kandidatët shqiptarë.

Sipas PAA, këta kandidatë angazhohen për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Mal të Zi.

Ndërkohë partia e udhëhequr nga Agron Duka i bën apel shqiptarëve për thirrjet në mbështetje të Gjukanoviç, duke theksuar se përuljet për të votuar një individ janë me mentalitet autoritar dhe jodemkratik.

 

DEKLARATA E PAA

ZYRA E SHTYPIT

Deklaratë për mediat

Partia Agrare Ambientaliste: Deklaratë për zgjedhjet në Mal të Zi

PAA u bën thirrje publike shqiptarëve në Mal të Zi të unifikohen, bashkohen dhe përkushtohen për të votuar kandidatët shqiptarë që angazhohen për stabilitetin e Malit të Zi dhe paqen e prosperitetin në Ballkan.

Liritë e tyre politike, ekonomike, kulturore dhe etnike mund të rriten, zgjerohen, mbrohen dhe garantohen më mirë, duke rritur peshën në përfaqësimin politik dhe kontributin pozitiv të shqiptarëve në Malin e Zi në perspektivën euro-atlantike të Malit të Zi.

Të drejtat e shqiptarëve duhet të garantohen jo nga individë të veçantë, por nga respektimi nga çdo lider dhe qeveri në Malin e Zi të kritereve të Copenhagenit dhe të standarteve më të mira të demokracive funksionale.

Përlutjet për të votuar për një individ të caktuar kanë mentalitet jo demokratik dhe autoritarian.

Kontributi pozitiv i shqiptarëve në momente të vështira në Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut dhe kontributi i përhershëm për paqen dhe prosperitetin në Ballkan janë vlera thelbësore të kombit shqiptar të cilat nuk duhet ti cënojë asnjë politikan që synon përfitime personale jo vetëm elektorale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb