Aplikacioni Smart Voting i ideuar nga lideri i opozitës ruse Alexei Navalny është hequr nga dyqanet e Apple dhe Google në ditën kur rusët po votojnë për zgjedhjet parlamentare.

Autoritetet ruse kishin kërcënuar se do të gjobisnin dy kompanitë nëse ata refuzonin të hiqnin aplikacionin, gjë që u tha përdoruesve të cilët mund të ulnin kandidatët e partisë në pushtet.

Zgjedhjet parlamentare dhe lokale filluan sot dhe do të zgjasin tre ditë.

Edhe pse gjithsej 14 parti po marrin pjesë në votim, shumë kandidatë të parë si anti-Putin nuk lejohen të konkurrojnë, përfshirë këdo që lidhet me lëvizjen opozitare të Navalny. Disa kundërshtarë të shquar të Kremlinit janë detyruar të largohen nga Rusia.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb