Presidenti Donald Trump dhe sfiduesi i tij Joe Biden janë përplasur ashpër në një nga debatet më kaotike dhe më të egër të Shtëpisë së Bardhë në vite.

Në një duel të ndërprerë nga britmat e zemëruara dhe thirrjet e emrave, ata diskutuan për pandeminë, dhunën në protesta, ekonominë dhe madje edhe familjet e tyre.

Forumi 90 minutësh në Cleveland, Ohio, ishte i pari nga tre të dy.

Sondazhet e opinionit tregojnë se Z. Biden ka një epërsi të qëndrueshme me një shifër ndaj Z. Trump me 35 ditë deri në ditën e zgjedhjeve.

Por sondazhet nga një pjesë e shteteve me votim të shpejtë që do të vendosin në të vërtetë votimin tregojnë një garë më të afërt.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, debati i së martës në Universitetin Case Western Reserve kishte një audiencë të kufizuar dhe të distancuar nga shoqëria, personalisht, dhe duarsh tradicionale u hodh poshtë.

Forumi u përqëndrua në gjashtë tema në segmente 15 minutëshe – të dhënat e kandidatëve, Gjykata e Lartë, pandemia, protestat e racave dhe dhuna në qytete, integriteti i zgjedhjeve dhe ekonomia.

Në një dhe prapa të shënuar nga fyerjet personale, Z. Biden, 77, e quajti Z. Trump, 74 vjeç, një “klloun”, e akuzoi atë për nxitje të “urrejtjes raciste” dhe e etiketoi atë “këlyshi i Putinit” në lidhje me presidentin e Rusisë.

Ai gjithashtu i tha rivalit të tij: “Ju jeni presidenti më i keq që Amerika ka pasur ndonjëherë”.

Ndërsa gjërat u bënë edhe më personale, Z. Trump solli përdorimin e drogës nga djali i Biden.

Debati Trump-Biden:

Ndërsa të dy biseduan për kujdesin shëndetësor, Z. Trump, një Republikan, akuzoi rivalin e tij për t’u parë nga socialistët në partinë e tij, duke thënë: “Ata do të dominojnë mbi ty, Joe, ti e di këtë”.

“Tani për tani unë jam partia Demokratike,” u përgjigj Z. Biden.

Z. Biden vazhdoi: “Këtu është marrëveshja: gjithçka që ai po thotë deri tani është thjesht një gënjeshtër.

“Unë nuk jam këtu për të thirrur gënjeshtrat e tij. Të gjithë e dinë se ai është një gënjeshtar.

Z. Trump u përgjigj: “Joe, ti je gënjeshtari”.

Presidenti më pas mbrojti përpjekjen e tij për të mbushur me shpejtësi një vend të Gjykatës Supreme të SHBA për të çimentuar një shumicë konservatore 6-3 në stol.

Z. Trump sfidoi rivalin e tij për të thënë nëse ai do të paketonte Gjykatën e Lartë, duke shtuar më shumë gjyqtarë për të anuar ekuilibrin e saj ideologjik, siç kanë kërkuar disa demokratë.

Z. Trump gjithashtu kërkoi që Z. Biden të lëshojë një listë të të nominuarve të tij për Gjykatën e Lartë.

Por Z. Biden nuk do të tërhiqet. “A do të heshtësh, burrë?” tha demokrati.

“Kush është në listën tënde, Joe?” Z. Trump tha. “Ai do të paketojë gjykatën.”

Moderatori, Chris Wallace, u ndërpre për të vazhduar debatin.

“Ky ishte me të vërtetë një segment produktiv,” tha Z. Biden me sarkazëm të dukshme. “Vazhdoni të flasim, burrë”.

Z. Trump u përgjigj: “Njerëzit e kuptojnë, Joe. Dyzet e shtatë vjet, nuk keni bërë asgjë”.

Debati për Coronavirusin:

Z. Biden rrëmbeu udhëheqjen e Trump për pandeminë e koronavirusit, e cila ka vrarë më shumë se 200,000 amerikanë.

“Ai u kap nga paniku ose ai shikoi në tregun e aksioneve,” tha demokrati për presidentin, i cili dëshiron që shtetet të rihapin ekonomitë e tyre.

“Shumë njerëz vdiqën dhe shumë më tepër do të vdesin nëse ai nuk bëhet shumë më i zgjuar, shumë më shpejt,” tha Z. Biden.

Z. Trump kundërshtoi Z. Biden duke përdorur fjalën “i zgjuar”.

“Ju keni diplomuar ose më të ultën ose pothuajse më të ultën në klasën tuaj,” tha presidenti. “Mos e përdor kurrë fjalën zgjuar me mua. Mos e përdor kurrë atë fjalë.”//NewYork Times

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb