Një parti populiste pro-Moskës e udhëhequr nga ish-kryeministri Robert Fico ka fituar zgjedhjet parlamentare të Sllovakisë, me pothuajse të gjitha votat e numëruara.

Partia Smer-SSD kishte një epërsi të qartë me pothuajse 24% të votave, pavarësisht nga sondazhet që sugjeronin fitoren e një partie liberale të qendrës.

Smer ka premtuar një fund të menjëhershëm të mbështetjes ushtarake për Ukrainën.

Fico u detyrua të jepte dorëheqjen si kryeministër pas vrasjes së gazetarit investigativ Jan Kuciak në vitin 2018.

Ai pritet të nisë bisedimet e koalicionit për formimin e qeverisë së ardhshme.

Partia liberale Progresive Sllovakia, për të cilën sondazhet e daljes sugjeruan se kishte fituar zgjedhjet, mori rreth 17%.

Partia pro-evropiane Hlas, e cila mund të vendosë se kush do të formojë qeverinë e ardhshme, doli e treta me 15%.

Ish-kolegu i Fico-s dhe lideri i majtë i Hlas, Peter Pellegrini i mbajti të hapura opsionet e tij për koalicionet e ardhshme.

“Shpërndarja e vendeve konfirmon Hlas si një parti pa të cilën asnjë koalicion qeveritar që funksionon normalisht nuk mund të bashkohet,” tha Pellegrini.

Z. Fico mund të bashkohet me Hlas, e cila u nda nga Smer në 2020, dhe Partia Kombëtare Sllovake nacionaliste që fitoi 5%.

Mund të ketë deri në 10 parti në parlamentin e ri, nga libertarianët deri tek e djathta ekstreme, gjë që mund ta bëjë procesin e koalicionit të gjatë dhe të ndërlikuar.

“Nëse Smer hyn në qeveri, ne nuk do të dërgojmë asnjë raund të vetëm municioni në Ukrainë,” u tha së fundmi Fico mbështetësve.

Kërcënimi ka çuar në shqetësime midis anëtarëve të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, ndërsa ka fituar mbështetje në mediat sociale midis sllovakëve, të cilët tradicionalisht kanë ndjenja të ngrohta ndaj Moskës.

Sllovakia ka qenë një aleat besnik dhe i palëkundur i Kievit, duke furnizuar raketa dhe helikopterë tokë-ajër dhe madje duke dhuruar të gjithë flotën e saj të avionëve luftarakë MiG-29 në pension.

Sllovakia progresive ofron një vizion të një “shoqërie të hapur, tolerante, kozmopolite” dhe ka mbrojtur ndjekjen e një linje liberale brenda Bashkimit Evropian për çështje të tilla si politikat e gjelbra dhe të drejtat e LGBTQ+.

Smer e hedh poshtë atë vizion si “fashizëm liberal”, duke bërë fushatë për stabilitet, rend dhe siguri sociale. Z. Fico ka thënë gjithashtu se është i shqetësuar për rritjen e numrit të emigrantëve që shkojnë në Evropën Perëndimore përmes Sllovakisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: