Presidenti francez në largim Emmanuel Macron do të kishte fituar raundin e parë me një diferencë të ngushtë nëse do të kishte fituar 25% të votave nesër, përpara dy rivalëve të tij kryesorë, republikanët Valerie Pécres dhe Marine Acro Lepen.

Në raundin e dytë, Macron, i cili ende nuk e ka shpallur zyrtarisht kandidaturën e tij, do të mundte të dy kundërshtarët e tij, sipas një sondazhi të kryer nga instituti Ipsos-Sopra Steria në emër të Le Monde, Fondacionit Jean Zores dhe Qendrës Politike Cevipof. Sondazhi është bërë me një kampion prej 12,500 personash.

Sipas sondazhit, në raundin e dytë Macron do të kryesonte me  54% ndaj Pekresit (46%) dhe 57% nëse kundërshtari i tij ishte Lepen (43%).

Kandidati tjetër i ekstremit të djathtë, Eric Zemour, ka 13% në raundin e parë.

Në të majtë, Jean-Luc Melanson kryeson votimin me 8%, përpara ambientalistit Yannick Zadot (7%), ish-ministrit socialist François Hollande, Christian Tombira (5%) dhe kryebashkiakut socialist të Parisit Indalgo (3.5%).

Dy raundet e zgjedhjeve presidenciale janë caktuar për 10 dhe 24 prill.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb